Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Nowa formuła debaty PAP przed wyborami europejskimi: politycy mówili tylko o konkretach

10.05.2024, 13:11aktualizacja: 13.05.2024, 10:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Merytoryczna rozmowa z dziennikarzami na konkretne tematy dotyczące m.in. bezpieczeństwa, możliwości wysłania polskich wojsk do Ukrainy, paktu migracyjnego - to nowa formuła debaty wyborczej zaproponowana przez PAP i zrealizowana wspólnie z dziennikarzami wiodących polskich mediów.

W środę, 8 maja w Centrum Prasowym PAP spotkali się dziennikarze i politycy reprezentujący komitety wyborcze partii. Zdaniem Ewy Wasążnik z Polskiego Radia 24 debaty polityczne są potrzebne, szczególnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które mają najniższą frekwencję.

„Jeśli przedstawimy wyborcom, jaką propozycję mają dla nich kandydaci, jest bardziej prawdopodobne, że zejdą z kanapy, wyjdą z domu i ruszą do urn, żeby wybrać naszych reprezentantów w europarlamencie” - mówiła dziennikarka Polskiego Radia 24.

Według niej formuła debaty PAP się sprawdziła, ponieważ wszyscy kandydaci mówili o bardzo konkretnych rozwiązaniach, które mają zamiar wprowadzić, jeśli zostaną wybrani.

Patryk Michalski z Wirtualnej Polski podkreślał, że agencje prasowe wciąż pełnią ważną rolę, nie tylko dlatego, że jako pierwsze informują o istotnych wydarzeniach, ale również z tego powodu, że gwarantują rzetelność. „W świecie mediów społecznościowych, gdzie błyskawicznie pojawiają się informacje, ludzie muszą mieć zaufanie do agencji prasowych, by zyskać absolutną pewność, że to, co podają, jest sprawdzone i autentyczne” - stwierdził Patryk Michalski.

Dodał, że nawet jeśli media społecznościowe wyprzedzają agencję w podawaniu informacji, nigdy nie ma pewności, że te informacje są prawdziwe, zweryfikowane.

Podczas półtoragodzinnej debaty dziennikarze zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, możliwości wysłania polskich wojsk do Ukrainy, paktu migracyjnego, zielonego ładu (jak pogodzić interesy rolników i osób, które chcą powstrzymać zmiany klimatyczne), wejścia Polski do strefy Euro, zmian unijnych traktatów, a także sztucznej inteligencji i wysokich pensji europarlamentarzystów.

Ostatnie pytanie należało do prowadzącej dyskusję Zuzanny Dąbrowskiej, zastępczyni redaktora naczelnego PAP, która zapytała gości, kto wygra wybory do PE.

„To pierwsze takie doświadczenie dla PAP, która zaprosiła nie tylko polityków, ale także dziennikarzy konkretnych redakcji, zainteresowanych naszym serwisem. Okazało się, że jest bardzo dużo tematów do rozmowy i wychodząc, wszyscy pytali, kiedy będzie następna debata. To jest najlepszy znak, że się udało i było ciekawie. A może spośród słuchaczy, widzów i czytelników, nasza dyskusja też kogoś przekona, żeby wziąć udział w wyborach” - mówiła Zuzanna Dąbrowska.

W debacie wzięli udział dziennikarze: Tomasz Dereszyński (portal i.pl), Jacek Gądek (Gazeta.pl), Adrian Kowarzyk (PAP), Krzysztof Majdan (portal TVP.info), Patryk Michalski (Wirtualna Polska), Ewa Wasążnik (Polskie Radio 24), Marcin Zawada (Onet) oraz politycy: Andrzej Halicki (KO), Adam Jarubas (Trzecia Droga), Krystian Kamiński (Konfederacja Wolność i Niepodległość), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Anna Zalewska (PiS).

Debata była transmitowana przez zaproszone redakcje, a także na: PAP.pl oraz na profilach PAP na YouTube, Facebooku, x.

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6–9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.05.2024, 13:11
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ