Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Nowe publikacje Biura RPO - grudzień 2015 r. (komunikat)

22.12.2015, 18:20aktualizacja: 22.12.2015, 18:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- RPO informuje:

Najnowsze publikacje, które zostały wydane przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Książki są dostępne w wersji elektronicznej na stronie internetowej rpo.gov.pl:

Zasada równego traktowania. Prawo i praktyka nr 17

„Dostępność lekcji religii wyznań mniejszościowych i lekcji etyki w ramach systemu edukacji szkolnej. Analiza i zalecenia”

Raport został przygotowany na podstawie wyników badania Dostępność lekcji religii wyznań mniejszościowych i lekcji etyki w ramach systemu edukacji szkolnej na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Prezentowane wyniki badań pokazują, że przyjęte rozwiązania prawne, choć przyczyniają się do poprawy sytuacji, nie chronią rożnych grup wyznaniowych i społecznych w wystarczającym stopniu.

Przejawem dyskryminacji w dostępie do lekcji religii mniejszości wyznaniowych są m.in. brak skutecznych działań mających na celu włączenie takich lekcji do systemu oświaty, nieuwzględnienie oceny z religii mniejszości wyznaniowych na świadectwie szkolnym. W przypadku dostępu do lekcji etyki za przejaw dyskryminacji można uznać m.in. negatywną reakcję na zgłoszenie chęci udziału w tych lekcjach, odmowę zorganizowania lekcji etyki ze względu na małą liczbę chętnych lub ze względu na brak nauczyciela.

https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/BIULETYN%20RZECZNIKA%20PRAW%20OBYWATELSKICH%202015%20nr%206.pdf

Zasada równego traktowania. Prawo i praktyka nr 18

„Godzenie ról rodzinnych i zawodowych. Równe traktowanie rodziców na rynku pracy. Analiza i zalecenia”

Publikacja zawiera omówienie badania społecznego przeprowadzonego przez Rzecznika Praw Obywatelskich wśród młodych rodziców, jako osób narażonych na dyskryminację na rynku pracy w związku z pełnionymi rolami rodzicielskimi. Dzięki temu badaniu, Rzecznik, działając jako niezależny krajowy organ ds. równego traktowania, sformułował szereg zaleceń, które przyczynią się do poprawy w zakresie przestrzegania zasady równego traktowania i przeciwdziałania zjawisku dyskryminacji ze względu na płeć.

Omówione zostały m.in. sytuacje niezatrudniania kobiet ze względu na potencjalne macierzyństwo lub kobiet powracających do pracy po przerwie związanej z opieką nad małym dzieckiem. Wśród kluczowych problemów wskazano m.in. brak odpowiedniej opieki instytucjonalnej dla dzieci, niedostosowane godziny pracy, niedostępność elastycznych form zatrudnienia.

https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/BIULETYN_RZECZNIKA_PRAW_OBYWATELSKICH_2015_nr_7.pdf

Opieka zdrowotna i wsparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Informator dla chorujących, ich rodzin i przyjaciół

Mimo wielu lat pracy nad reformą, nadal w opiece psychiatrycznej w Polsce występuje wiele zaniedbań. Sytuacja wymaga wzmożonych wysiłków organizacyjnych i nakładów finansowych – kierunek koniecznych zmian został wskazany w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2010-2015.

Istotną rolę w tworzeniu środowiskowej opieki psychiatrycznej mają do odegrania samorządy terytorialne. Informator stanowi kompendium wiedzy o podstawach organizacyjnoprawnych środowiskowej opieki psychiatrycznej, a także o zdrowiu psychicznym i jego zaburzeniach oraz o zasadach leczenia i wspierania uczestnictwa społecznego osób z zaburzeniami psychicznymi.

https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/Opieka_zdrowotna_i_wsparcie_spo%C5%82eczne.pdf

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.12.2015, 18:20
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ