Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- RPO informuje:
Najnowsze publikacje, które zostały wydane przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Książki są dostępne w wersji elektronicznej na stronie internetowej rpo.gov.pl:
Zasada równego traktowania. Prawo i praktyka nr 17
„Dostępność lekcji religii wyznań mniejszościowych i lekcji etyki w ramach systemu edukacji szkolnej. Analiza i zalecenia”
Raport został przygotowany na podstawie wyników badania Dostępność lekcji religii wyznań mniejszościowych i lekcji etyki w ramach systemu edukacji szkolnej na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich.
Prezentowane wyniki badań pokazują, że przyjęte rozwiązania prawne, choć przyczyniają się do poprawy sytuacji, nie chronią rożnych grup wyznaniowych i społecznych w wystarczającym stopniu.
Przejawem dyskryminacji w dostępie do lekcji religii mniejszości wyznaniowych są m.in. brak skutecznych działań mających na celu włączenie takich lekcji do systemu oświaty, nieuwzględnienie oceny z religii mniejszości wyznaniowych na świadectwie szkolnym. W przypadku dostępu do lekcji etyki za przejaw dyskryminacji można uznać m.in. negatywną reakcję na zgłoszenie chęci udziału w tych lekcjach, odmowę zorganizowania lekcji etyki ze względu na małą liczbę chętnych lub ze względu na brak nauczyciela.
https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/BIULETYN%20RZECZNIKA%20PRAW%20OBYWATELSKICH%202015%20nr%206.pdf
Zasada równego traktowania. Prawo i praktyka nr 18
„Godzenie ról rodzinnych i zawodowych. Równe traktowanie rodziców na rynku pracy. Analiza i zalecenia”
Publikacja zawiera omówienie badania społecznego przeprowadzonego przez Rzecznika Praw Obywatelskich wśród młodych rodziców, jako osób narażonych na dyskryminację na rynku pracy w związku z pełnionymi rolami rodzicielskimi. Dzięki temu badaniu, Rzecznik, działając jako niezależny krajowy organ ds. równego traktowania, sformułował szereg zaleceń, które przyczynią się do poprawy w zakresie przestrzegania zasady równego traktowania i przeciwdziałania zjawisku dyskryminacji ze względu na płeć.
Omówione zostały m.in. sytuacje niezatrudniania kobiet ze względu na potencjalne macierzyństwo lub kobiet powracających do pracy po przerwie związanej z opieką nad małym dzieckiem. Wśród kluczowych problemów wskazano m.in. brak odpowiedniej opieki instytucjonalnej dla dzieci, niedostosowane godziny pracy, niedostępność elastycznych form zatrudnienia.
https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/BIULETYN_RZECZNIKA_PRAW_OBYWATELSKICH_2015_nr_7.pdf
Opieka zdrowotna i wsparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Informator dla chorujących, ich rodzin i przyjaciół
Mimo wielu lat pracy nad reformą, nadal w opiece psychiatrycznej w Polsce występuje wiele zaniedbań. Sytuacja wymaga wzmożonych wysiłków organizacyjnych i nakładów finansowych – kierunek koniecznych zmian został wskazany w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2010-2015.
Istotną rolę w tworzeniu środowiskowej opieki psychiatrycznej mają do odegrania samorządy terytorialne. Informator stanowi kompendium wiedzy o podstawach organizacyjnoprawnych środowiskowej opieki psychiatrycznej, a także o zdrowiu psychicznym i jego zaburzeniach oraz o zasadach leczenia i wspierania uczestnictwa społecznego osób z zaburzeniami psychicznymi.
https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/Opieka_zdrowotna_i_wsparcie_spo%C5%82eczne.pdf
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.12.2015, 18:20 |
Źródło informacji | PAP Legislacja |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |