Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Opolskie wynegocjowało rekordowe 966 milionów euro dla regionu

15.10.2022, 08:00aktualizacja: 15.10.2022, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UMWO
UMWO
Ponad 966 milionów euro – na taką kwotę w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” może liczyć region. To rekordowe pieniądze dla województwa i szansa na rekordowe inwestycje. Tuż po zakończeniu negocjacji w Brukseli mówił o tym na konferencji prasowej marszałek Andrzej Buła.

Jak poinformował, z delegacją opolską spotkali się szefowie sekcji polskiej DG Regio Anchela Martinez Sarasola oraz DG Zatrudnienie Gelu Calacean. Przypomniał, że cały proces negocjacyjny, jeszcze przed ostatecznym spotkaniem w Brukseli, trwał trzy miesiące i dotyczył konkretnego programu finansowego dla województwa opolskiego.

"Urzędnicy unijni byli pod wrażeniem kompleksowego patrzenia w regionie na działania kierowane do mieszkańców  województwa, w różnych obszarach ich życia, zarówno poprzez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, jak i przez Europejski Fundusz  Społeczny" - dodał Buła.

Nowa perspektywa dla regionu to w programie „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” 966,5 miliona euro - z podziałam na 276,4 mln euro w Europejskim Funduszu Społecznym i 690,1 mln euro w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego.

"Największa dyskusja toczy się w ramach tego drugiego funduszu, dotyczącego inwestycji: jak uznać zasadność budowy tej czy innej drogi, nowej infrastruktury szpitalnej czy termomodernizacji. Te wszystkie dylematy trzeba rozwiązać w takich konkretnych rozmowach i temu poświęciliśmy m.in. te trzy miesiące. Na spotkaniu w Brukseli delegacja opolska zwracała szczególną uwagę na powiązanie projektów społecznych z inwestycyjnymi. To jest chyba nasze największe wyzwanie na obecną chwilę, bo to np. przygotowanie takiego programu profilaktycznego w ochronie zdrowia, który byłby zakończony elementem rozbudowy czy poprawy infrastruktury w tej dziedzinie" – wyjaśniał marszałek.

W nowej perspektywie region nie zrezygnuje z zarządzania funduszami europejskimi poprzez subregiony, co to się bardzo sprawdziło.

"Wyjaśniliśmy w Komisji Europejskiej, że subregion jest ważny, bo nasi mieszkańcy wiążą swoją przyszłość i życie prywatne  z miejscem zamieszkania, jakim są gmina, powiat i właśnie subregion; będzie to prawdziwe i dobrze zbudowane partnerstwo. Partnerstwo ze zwiększonymi pieniędzmi, bo w tej perspektywie subregiony miały do dyspozycji 14%, a w przyszłej będą miały już 25% z programu. I to będą nie tylko fundusze infrastrukturalne, jak do tej pory, ale i społeczne" – mówił marszałek Andrzej Buła.

Pierwsze nabory w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” spodziewane są na początku przyszłego roku.

Źródło informacji:

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.10.2022, 08:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ