Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ósma edycja rankingu przejrzystości budżetowej Open Budget Survey 2021

15.06.2022, 11:35aktualizacja: 15.06.2022, 11:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska na 36. miejscu z 60 punktami na 100.

Opublikowany został najnowszy, ósmej edycji raport dotyczący jawności i transparentności budżetowej na świecie Open Budget Survey 2021 (OBS). Raport prezentuje trzy rankingi w zakresie kompleksowej oceny narodowych systemów finansów publicznych: i) transparentności procedur budżetowych (tzw. Open Budget Index), ii) zakresu społecznej partycypacji oraz iii) jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków. Badaniem objęto grupę stu dwudziestu krajów ze wszystkich kontynentów, a prace koordynowała pozarządowa organizacja Open Budget Partnership z siedzibą w Waszyngtonie (USA). Prace badawcze w poszczególnych krajach były realizowane przez niezależne instytucje i ekspertów z obszaru nauki bądź sektora organizacji pozarządowych. W odniesieniu do Polski badania zrealizował dr Paweł Białynicki-Birula z Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W obecnym rankingu transparentności budżetowej (Open Budget Index) Polska, z 60 punktami, uplasowała się na 36. miejscu kwalifikując się do grupy krajów o ograniczonym dostępie do informacji budżetowej. Czołowe miejsca zajęły kraje z punktacją powyżej 80 na 100 możliwych punktów: Gruzja (87), RPA (86), Szwecja (85), Nowa Zelandia (85), Meksyk (82) i Norwegia (81). Choć zdobyta przez nasz kraj liczba punktów jest taka sama jak w poprzedniej edycji (OBS 2019), to jednak odnotowany spadek o 4 miejsca w rankingu świadczy o relatywnym regresie w zakresie transparentności procedur budżetowych. Dodać należy, że przeciętna wartość indeksu w grupie badanych krajów wyniosła 45 pkt, a w grupie państw OECD 67 pkt. Polska tradycyjnie osiągnęła dobry wynik (82 /100 pkt) w zakresie oceny jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków. Z kolei w ocenie zakresu społecznej partycypacji w procesach budżetowych zdobyła 22 pkt/100, czyli tyle, ile wyniosła przeciętnie w krajach OECD. Przeciętna w grupie badanych krajów wyniosła 12 pkt.

W rekomendacjach dla Polski IBP zaleca m.in. opracowywanie i publikację budżetu obywatelskiego (tzw. Citizens Budget), tj. przystępnej dla obywateli wersji budżetu państwa); publikację półrocznych sprawozdań z wykonania budżetu, dokonanie szeregu modyfikacji procedur budżetowych skutkujących większą spójnością dokumentacji budżetowej oraz podjęcie działań na rzecz zwiększenia zakresu społecznej partycypacji w procedurach budżetowych.

Raport jest do uzyskania ze strony IBP: http://internationalbudget.org

https://internationalbudget.org/open-budget-survey/open-budget-survey-2021

Źródło informacji: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.06.2022, 11:35
Źródło informacji Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ