Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pierwszy etap budowy Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowego (CEKS) objął budynek szkoły podstawowej wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi - salą gimnastyczną, zagospodarowaniem terenu, terenowymi urządzeniami sportowymi oraz infrastrukturą techniczną: dojściami, dojazdami, drogą wewnętrzną, naziemnymi miejscami parkingowymi, siecią wodną, kanalizacją sanitarną, ppoż., urządzeniami retencjonującymi wody opadowe, siecią elektroenergetyczną wraz ze stacją transformatorową oraz siecią światłowodową.
Innowacyjne rozwiązania
W budynku zastosowano innowacyjny, energooszczędny system klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji. Źródłem ciepła w obiekcie jest pompa ciepła, która transportuje energię słoneczną zmagazynowaną w gruncie do pomieszczeń. Wyjątkowym jest też to, że źródłem chłodu dla budynku jest również grunt, dzięki czemu znacząco obniżono wpływ klimatyzacji na środowisko.
Cały budynek jest objęty wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Powietrze nawiewne do obiektu przechodzi przez wymienniki ciepła wykonane z czystej miedzi, co zapewnia jego czystość mikrobiologiczną. Zadbano o rozprowadzenie powietrza wentylacyjnego w sposób nieodczuwalny dla osób przebywających wewnątrz. Nad komfortem czuwa zaawansowany system pomiaru jakości powietrza, który zapewnia, że w pomieszczeniach jest zawsze czyste i świeże powietrze bez względu na liczbę osób wewnątrz.
W budynku, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, zostało zamontowane energooszczędne oświetlenie ledowe. Do szkoły doprowadzony został światłowód, dzięki czemu uczniowie będą korzystali z Internetu o prędkości do 100 Mb/s.
Obiekt jest jednym z niewielu przykładów w Polsce wysoko energooszczędnego i ekologicznego budownictwa. Emisja CO2 wynikająca z użytkowania obiektu jest ponad 3-krotonie niższa w stosunku do standardowych budynków tego typu, natomiast koszt ogrzewania zmniejszono ponad 8-krotnie.
Szkoła podstawowa na granicy Jabłonny i Chotomowa jest największą inwestycją o charakterze publicznym na Mazowszu związaną z pozyskiwaniem ciepła ziemi.
Idealne warunki do nauki
W nowej szkole podstawowej w Chotomowie dzieci będą miały komfortowe warunki do nauki. Do dyspozycji najmłodszych uczniów zostaną oddane 4 sale dla grup "0". Nieco starsze dzieci będą korzystały z 8 sal przeznaczonych do nauczania zintegrowanego. Młodsi uczniowie szkoły podstawowej będą mogli odrabiać lekcje i spędzać wolne chwile w świetlicy o powierzchni ponad 80 m2.
W nowej szkole podstawowej będzie 10 sal-pracowni: sztuki, plastyki i muzyki, techniki, przyrody, języków obcych, dwie pracownie matematyki oraz 3 sale przeznaczone do nauki języka polskiego i historii. Zajęcia lekcyjne będą odbywały się w 28 salach.
Greenpeace dla szkoły w Chotomowie
Greenpeace Polska, międzynarodowa organizacja działająca na rzecz poszanowania środowiska naturalnego, doceniła mieszkańców Chotomowa. Dzięki ufundowanej przez Greenpeace instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 kWp, zainstalowanej na trackerze słonecznym, (urządzeniu, które podążą za ruchem słońca), szkoła nie tylko zmniejszy zapotrzebowanie na energię (o ok. 12-13 MWh rocznie), lecz także pozwoli tysiącom mieszkańców poznać z bliska odnawialne źródła energii i przekonać się o korzyściach z czystej energii. Elektrownia słoneczna przy szkole w Chotomowie jest dziewiątą elektrownią słoneczną, jaką Greenpeace przekazało szkołom w Polsce w 2014 roku i przy okazji największym trackerem w Polsce.
Sport
Nowa szkoła podstawowa w Chotomowie będzie "wyposażona" w salę gimnastyczną o powierzchni 222 m2. Ćwiczeniom na świeżym powietrzu będą sprzyjały: wielofunkcyjne, nowoczesne boisko o trawiastej nawierzchni (o wymiarach: 60x30 m) oraz boisko do koszykówki (nawierzchnia sztuczna). Dzieci będą również korzystać z bezpiecznego placu zabaw.
W nowoczesnym i przestronnym budynku dzieci będą miały komfortowe warunki do rozwoju intelektualnego i fizycznego. Powstająca szkoła to pierwszy krok do powstania Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowego, w skład którego wejdzie między innymi szkoła podstawowa, gimnazjum, dom kultury i biblioteka.
Koszty budowy
Koszt budowy szkoły podstawowej wraz z infrastrukturą wyniósł 20 mln zł i został sfinansowany z budżetu gminy Jabłonna oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie. Kompleksowe rozwiązanie w zakresie energooszczędności budynku dostarczyła firma Euros Energy Sp. z o.o. Projekt architektoniczny szkoły wykonali architekci z firmy "90 Architekci".
Pierwszego września w nowej szkole podstawowej na granicy Jabłonny i Chotomowa (ul. Partyzantów 124) naukę rozpocznie ponad 700 dzieci z gminy Jabłonna.
KONTAKT:
Michał Smoliński
rzecznik Urzędu
e-mail:m.smolinski@jablonna.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.08.2014, 14:05 |
Źródło informacji | Urząd Gminy Jabłonna |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ