Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PE uznał, że przegląd Traktatu jest niezbędny do wdrożenia propozycji Konferencji w sprawie Przyszłości Europy

05.05.2022, 11:42aktualizacja: 05.05.2022, 11:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie dalszych działań związanych z wynikami Konferencji w sprawie przyszłości Europy. PE przyznaje, że "ambitne i konstruktywne propozycje", które pojawiły się na konferencji, wymagają zmian traktatowych, na przykład w zakresie "prostszej, bardziej przejrzystej, odpowiedzialnej i demokratycznej UE".

W tym celu europarlament zwraca się do Komisji Spraw Konstytucyjnych o przygotowanie wniosków dotyczących reformy traktatów UE, która zostałaby przeprowadzona zgodnie z art. 48 Traktatu o Unii Europejskiej.

Według europosłów, podczas tego procesu UE powinna wprowadzać zrównoważony, i integrujący i odporny model wzrostu, w którym zwraca się szczególną uwagę na małe i średnie firmy. Posłowie wzywają również do pełnego wdrożenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Chcą też, by UE  odegrała wiodącą rolę w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami klimatycznymi, ochroną bioróżnorodności i promowaniem zrównoważonego rozwoju na świecie.

Europosłowie podkreślają ponadto, że głębsza integracja polityczna i prawdziwa demokracja mogą zostać osiągnięte poprzez prawo inicjatywy ustawodawczej dla Parlamentu Europejskiego i zniesienie zasady jednomyślności w Radzie UE.

Podczas wtorkowej debaty zdecydowana większość posłów uznała, że oczekiwania, priorytety i obawy obywateli zostały wyraźnie usłyszane podczas tej bezprecedensowej lekcji demokracji uczestniczącej, której wyniki należy uszanować.

Wiele osób podkreślało, że obywatele muszą być bardziej zaangażowani w działania na rzecz silniejszej reprezentacji demokratycznej na szczeblu UE. Inni wskazywali na konkretne obszary, w których propozycje kierowane przez obywateli wymagają głębokich zmian, w tym prawdziwie europejskich wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz nowych uprawnień UE w takich dziedzinach jak zdrowie, energia, migracja i obronność. Europarlament wskazuje jednak, że niektórzy mówcy krytykowali konferencję, twierdząc, iż proces ten był wadliwy i że propozycje nie odzwierciedlają opinii publicznej.

W Dniu Europy (9 maja) trzech współprzewodniczących Zarządu Konferencji przedstawi sprawozdanie końcowe z Konferencji przewodniczącym instytucji UE podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Podczas ostatniej sesji plenarnej Konferencji, która odbyło się 29 i 30 kwietnia w Strasburgu, przyjęto 49 propozycji zawierających ponad 300 środków pozwalających na ich zrealizowanie w 9 obszarach tematycznych, na podstawie 178 zaleceń europejskich paneli obywatelskich, wkładu paneli i wydarzeń krajowych oraz 43 734 wypowiedzi na temat i 16 274 pomysłów zarejestrowanych na wielojęzycznej platformie cyfrowej.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.05.2022, 11:42
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ