Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W tym celu europarlament zwraca się do Komisji Spraw Konstytucyjnych o przygotowanie wniosków dotyczących reformy traktatów UE, która zostałaby przeprowadzona zgodnie z art. 48 Traktatu o Unii Europejskiej.
Według europosłów, podczas tego procesu UE powinna wprowadzać zrównoważony, i integrujący i odporny model wzrostu, w którym zwraca się szczególną uwagę na małe i średnie firmy. Posłowie wzywają również do pełnego wdrożenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Chcą też, by UE odegrała wiodącą rolę w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami klimatycznymi, ochroną bioróżnorodności i promowaniem zrównoważonego rozwoju na świecie.
Europosłowie podkreślają ponadto, że głębsza integracja polityczna i prawdziwa demokracja mogą zostać osiągnięte poprzez prawo inicjatywy ustawodawczej dla Parlamentu Europejskiego i zniesienie zasady jednomyślności w Radzie UE.
Podczas wtorkowej debaty zdecydowana większość posłów uznała, że oczekiwania, priorytety i obawy obywateli zostały wyraźnie usłyszane podczas tej bezprecedensowej lekcji demokracji uczestniczącej, której wyniki należy uszanować.
Wiele osób podkreślało, że obywatele muszą być bardziej zaangażowani w działania na rzecz silniejszej reprezentacji demokratycznej na szczeblu UE. Inni wskazywali na konkretne obszary, w których propozycje kierowane przez obywateli wymagają głębokich zmian, w tym prawdziwie europejskich wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz nowych uprawnień UE w takich dziedzinach jak zdrowie, energia, migracja i obronność. Europarlament wskazuje jednak, że niektórzy mówcy krytykowali konferencję, twierdząc, iż proces ten był wadliwy i że propozycje nie odzwierciedlają opinii publicznej.
W Dniu Europy (9 maja) trzech współprzewodniczących Zarządu Konferencji przedstawi sprawozdanie końcowe z Konferencji przewodniczącym instytucji UE podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Podczas ostatniej sesji plenarnej Konferencji, która odbyło się 29 i 30 kwietnia w Strasburgu, przyjęto 49 propozycji zawierających ponad 300 środków pozwalających na ich zrealizowanie w 9 obszarach tematycznych, na podstawie 178 zaleceń europejskich paneli obywatelskich, wkładu paneli i wydarzeń krajowych oraz 43 734 wypowiedzi na temat i 16 274 pomysłów zarejestrowanych na wielojęzycznej platformie cyfrowej.
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.05.2022, 11:42 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |