Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PE zajmie się prawami osób LGBTIQ, Europejską Agencją Leków, walką z dezinformacją i sankcjami

03.07.2021, 08:01aktualizacja: 06.07.2021, 08:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP
Prawa osób LGBTIQ, Europejska Agencja Leków, walka z dezinformacją i sankcje za korupcje – znalazły się w planie najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, która rozpocznie się w poniedziałek w Strasburgu.

Prawa osób LGBTIQ na Węgrzech: debata z udziałem Rady UE i Komisji Europejskiej

Europosłowie mają ocenić ryzyko dyskryminacji osób LGBTIQ na Węgrzech oraz sytuację w zakresie praworządności i praw podstawowych zarówno na Węgrzech jak i Polsce. Zapowiedziano, że posłowie do PE będą pytać Radę UE i Komisję Europejską o wyniki dwóch wysłuchań zorganizowanych przez Radę w sprawie praworządności, których wynik nie został ujawniony.

Głosowanie nad tymczasową ochroną dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym w internecie

Eurodeputowani przyjrzą się również tymczasowemu rozporządzeniu, które pozwala dostawcom usług internetowych na wykrywanie i usuwanie materiałów związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci w sieci.

Nowy impuls dla projektów infrastrukturalnych łączących regiony w UE

Eurodeputowani mają również przyjąć przepisy usprawniające realizację projektów transeuropejskiej sieci transportowej. W marcu 2021, negocjatorzy Parlamentu i Rady UE uzgodnili nowy instrument „Łącząc Europę” (CEF) o wartości 30 mld euro, na lata 2021-2027. W ramach tego programu finansowane będą projekty w dziedzinie transportu, energii i technologii cyfrowych. Program ma również zapewnić terminowe ukończenie do 2030 roku najważniejszych projektów transeuropejskich, takich jak Rail Baltica, infrastruktura dla paliw alternatywnych oraz wprowadzenie sieci 5G na ważnych osiach transportowych.

Posłowie do PE mają też zatwierdzić inne porozumienie w sprawie przepisów dotyczących transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), które uprości procedury przyznawania pozwoleń dla projektów TEN-T, aby ułatwić ich realizację.

Wzmocnienie kompetencji Europejskiej Agencji Leków

Ponadto Parlament Europejski przeprowadzi debatę i przyjmie swoje stanowisko przed negocjacjami z Radą UE o wzmocnieniu roli Europejskiej Agencji Leków. Ważne w tym kontekście będą wnioski wyciągnięte z pandemii COVID-19.

Europosłowie mają wezwać do stworzenia nowej Europejskiej Bazy Danych o Lekach, w celu monitorowania i informowania o niedoborach leków, do zwiększenia przejrzystości działań agencji, a także do lepszej koordynacji i publicznej informacji dotyczącej badań klinicznych.

PE: Unia musi wzmocnić swoją zdolność do walki z dezinformacją

Z kolei podczas wtorkowej debaty Parlament Europejski ma wezwać szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella do skutecznej walki z dezinformacją i naciskać na ostrzejsze sankcje.

Europosłowie chcą przede wszystkim bardziej kompleksowych działań (obejmujących różne formy ingerencji, takie jak mieszanie się w proces wyborczy) i lepszego finansowania unijnej Stratcom Task Force, organu powołanego do walki między innymi z kampaniami dezinformacyjnymi Kremla w UE, na Bałkanach Zachodnich, w Południowym Sąsiedztwie oraz Partnerstwie Wschodnim. Oczekują również poprawy koordynacji między państwami członkowskimi i instytucjami UE przy podejmowaniu decyzji o zaostrzeniu sankcji.

Zdaniem europosłów korupcja musi być kryterium nakładania sankcji UE

Podczas debaty z szefem polityki zagranicznej europosłowie mają ponadto zaapelować, by korupcja została uznana za przestępstwo w nowym systemie sankcji za łamanie praw człowieka.

Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka (GHRSR), znany również jako "Akt Magnickiego", który został przyjęty w grudniu 2020 roku, nie wymienia obecnie korupcji w związku z naruszeniami praw człowieka jako przestępstwa podlegającego karze, w przeciwieństwie do podobnych systemów w USA i Kanadzie. Z tego powodu posłowie mają wezwać Komisję Europejską oraz szefa unijnej dyplomacji Borrella do rozszerzenia zakresu stosowania GHRSR o przestępstwa związane z korupcją. Europosłowie wezwą również do skoordynowanej reakcji UE na sankcje odwetowe ze strony państw trzecich.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.07.2021, 08:01
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ