Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw metodą "na wnuczka" (komunikat)

10.04.2018, 13:40aktualizacja: 10.04.2018, 13:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Do Sądu Okręgowego w Płocku trafił akt oskarżenia skierowany przez Prokuraturę Okręgową w Opolu przeciwko 9 mężczyznom, w tym kierownikom i członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się dokonywaniem oszustw metodą "na wnuczka".

Śledztwo objęło ponad 70 zdarzeń z całej Polski

Sprawą objętych zostało ponad 70 zdarzeń z terenu całej Polski (m. in. Płocka, Gdańska, Zabrza, Opola, Siemiatycz, Brzezin, Szprotawy, Częstochowy, Wałbrzycha, Chojnic, Rzeszowa, Białegostoku, Kielc, Tarnobrzega). Z ustaleń śledztwa wynika, że procederem kierowali 34 – letni Adrian Ł. oraz 36 – letni Maciej W. Mężczyźni zawiadywali przestępczym mechanizmem z terenu Wielkiej Brytanii, kontaktując się z jego uczestnikami za pomocą telefonów.

Sposób działania sprawców

Przeprowadzone czynności dowodowe umożliwiły precyzyjne ustalenie sposobu działania sprawców. Oskarżeni lub inne osoby, działające pod ich kierownictwem, kontaktowali się telefonicznie z losowo wytypowanymi osobami. Sprawcy w wyborze swych ofiar kierowali się brzmieniem imienia, które pozwalało wnioskować, że będą mieli do czynienia z osobą starszą wiekiem, podając się za bliskiego pokrzywdzonych, który znalazł się w sytuacji wymagającej wsparcia finansowego. Zwykle było to zdarzenie drogowe, a pieniądze miały być przeznaczone na spowodowanie niewszczynania postępowania karnego, zapobieżenie tymczasowemu aresztowaniu lub zadośćuczynienie pokrzywdzonemu. Sprawcy, poprzez stosowne wybiegi, uzyskiwali w toku rozmowy informacje co do relacji rodzinnych pokrzywdzonych oraz posiadanych przez nich oszczędności, które wykorzystywali w dalszej rozmowie. Po przekonaniu rozmówcy do udzielenia wsparcia, które jak częstokroć zapewniali miało być wyłącznie pożyczką, kierowali doń osobę, mającą odebrać pieniądze. Dla uwiarygodnienia, osoba odbierająca pieniądze przedstawiała się imieniem i nazwiskiem, podanym wcześniej przez rzekomego "wnuczka". W kilku przypadkach sporządzane było pokwitowanie odbioru pieniędzy.

Trójstopniowy system przekazywania pieniędzy

Celem zapobieżenia dotarciu do osób kierujących procederem, stworzony został trójstopniowy system przekazywania wyłudzonych pieniędzy, tak by zatrzymanie osoby kontaktującej się bezpośrednio z pokrzywdzonymi, nie pozwalało na ustalenie osób stojących na szczycie przestępczej hierarchii. Przeprowadzone w toku śledztwa Prokuratury Okręgowej w Opolu intensywne czynności pozwoliły na dotarcie, zatrzymanie i przedstawienie zarzutów osobom, które bezpośrednio przekazywały korzyści pochodzące z przestępstwa osobom kierującym procederem. W ten sposób zdołano rozbić całą strukturę przestępczą.

Z ustaleń śledztwa wynika, że po zatrzymaniu osób kontaktujących się z pokrzywdzonymi, kierujący procederem rekrutowali kolejne osoby, którym za wynagrodzenie sięgające od 300 do 1000 złotych za dzień, zlecali "usługę" odebrania przesyłki ze wskazanego adresu, a następnie przekazania jej innej osobie, z reguły w innym rejonie Polski.

Sprawcy łącznie wyłudzili ponad 2 miliony złotych

Wysokość wyłudzonych kwot sięgała nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W jednym przypadku oskarżeni wyłudzili 178.000 złotych oraz 44.000 dolarów amerykańskich. Łącznie sprawcy wzbogacili się o ponad 2.000.000 złotych.

Oskarżonym przedstawiono zarzut kierowania albo udziału w grupie mającej na celu popełnianie przestępstw oraz udziału w kilkudziesięciu oszustwach. Wobec części z oskarżonych sformułowano zarzut paserstwa polegającego na pomocy do ukrycia przedmiotów pochodzących z przestępstwa. Przyjęto zarazem, że z popełniania przestępstw oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Jeden z oskarżonych, któremu zarzuca się kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, nadal pozostaje tymczasowo aresztowany. Natomiast wobec drugiego z szefów grupy został, jeszcze na etapie śledztwa, wydany list żelazny gwarantujący mu odpowiadanie z wolnej stopy.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.04.2018, 13:40
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ