Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga w Warszawie nadzoruje śledztwo dotyczące wyłudzania od osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej nieruchomości. Stanowiły one zabezpieczenie spłaty lichwiarskich pożyczek udzielanych pokrzywdzonym przez jedną z warszawskich firm.
Podejrzany wyrządził szkodę w wysokości ponad 2 milionów złotych
W oparciu o ustalenia dokonane w toku śledztwa 22 maja 2018 roku na polecenie prokuratora funkcjonariusze Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV zatrzymali 29-letniego Rafała P. - prezesa zarządu spółki udzielającej pożyczek.
Prokurator przedstawił mu łącznie 11 zarzutów popełnienia oszustw oraz wyzysku osób, z którymi zawierano umowy (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 304 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego). Swoimi przestępczymi działaniami podejrzany wyrządził szkodę w łącznej wysokości ponad 2 milionów złotych. Z przestępczego procederu podejrzany uczynił sobie stałe źródło dochodu.
Sąd Rejonowy dla Warszawy – Pragi Północ w Warszawie 23 maja 2018 roku uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec Rafała P. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Pokrzywdzeni to w większości osoby w podeszłym wieku
W toku śledztwa ustalono, że oprocentowanie udzielanych pożyczek pozornie było niskie. Ukryte prowizje oraz sprzeczne z prawem konsumenckim warunki spłaty pożyczki powodowały jednak, że koszt wsparcia finansowego był niewspółmiernie wysoki.
Zawierając umowę pożyczki pokrzywdzeni przenosili własność nieruchomości, stanowiących często jedyny ich majątek. Składali oni także oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w przypadku zaprzestania spłaty pożyczki. Zapisy umowne były tak dalece niekorzystane dla pożyczkobiorców, że nieruchomości w ciągu kilkunastu miesięcy stawały się własnością spółki. Co więcej wartość nieruchomości, które były przedmiotem zabezpieczenia, była celowo zaniżana, co powodowało dodatkowe pokrzywdzenie pożyczkobiorców.
Pokrzywdzeni to w większości osoby w podeszłym wieku, niezdolne do należytego pojmowania zasad, na jakich firma pożyczała im pieniądze.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
O śledztwie dotyczącym przestępczego wyłudzania mieszkań, które prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, pisaliśmy również 23 maja 2018 roku
https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/zatrzymania-notariuszy-zamieszanych-w-wyludzanie-mieszkan-przy-lichwiarskich-pozyczkach/
Za czyn z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10, a za czyn z art. 263 § 2 k.k. kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ pat/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.05.2018, 10:54 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |