Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: członkowie grupy garwolińskiej oskarżeni o produkcję i handel narkotykami (komunikat)

06.02.2017, 13:49aktualizacja: 06.02.2017, 13:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Siedlcach akt oskarżenia przeciwko sześciu członkom zorganizowanej grupy przestępczej – tzw. „grupy garwolińskiej”. Zajmowała się ona produkcją oraz handlem substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi.

Na ławie oskarżonych zasiądzie sześciu członków tzw. „grupy garwolińskiej” - Patryk J., Paweł M., Dawid P., Hubert S., Daniel Sz. oraz Jakub A.

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa ustalono, że tzw. grupa „garwolińska” zawiązała się w maju 2009 roku i działała do maja 2016 roku na terenie Garwolina, Warszawy, Górek i innych miejscowościach województwa mazowieckiego. Na jej czele stali Patryk. J. oraz Paweł M. pseudonim „Szczypior”. Obaj mężczyźni na stałe mieszkali w Garwolinie.

Grupa zajmowała się produkcją substancji psychotropowych w postaci amfetaminy w znacznych ilościach. W toku śledztwa ustalono, że sprawcy na specjalnie skonstruowanej przez siebie linii technologicznej usiłowali wyprodukować substancję psychotropową w postaci siarczanu amfetaminy o wadze nie mniejszej niż 28,560 kilograma. Produkcja narkotyku została zatrzymana przez interwencję Policji. Linia produkcyjna znajdowała się w domu jednorodzinnym położonym w miejscowości Górki (gmina Garwolin). Podczas przeszukania tego domu, na gorącym uczynku produkcji narkotyków zatrzymano dwóch podejrzanych – Huberta S. i Daniela Sz.

Członkowie grupy zajmowali się także handlem substancjami psychotropowymi w postaci amfetaminy, tabletek ekstazy, tabletek MDMA oraz środkami odurzającymi w postaci marihuany. Dystrybucja narkotyków była prowadzona głównie w Garwolinie w lokalach, w których miała działać firma pośrednictwa finansowego oraz punkt ksero i salon gier. W rzeczywistości lokale zostały wynajęte wyłącznie po to, by sprzedawać w nich środki odurzające i substancje psychotropowe.

Co zarzuca się oskarżonym

Prokurator oskarżył podejrzanych o zakładanie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą lub udział w tej grupie (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego). Kierownikom grupy grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności, a jej członkom – od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Podejrzani oskarżeni zostali także o produkcję i handel znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych (art. 53 ust. 2 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii). Przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny i karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat.

Podejrzanemu Jakubowi A. prokurator zarzucił ułatwienie pozostałym członkom grupy produkcję narkotyków, a także posiadanie przyrządów służących do niedozwolonego wytwarzania substancji psychotropowych. Za przestępstwo z art. 18 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 53 ust. 2 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii grozi mu kara grzywny i kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat. Natomiast czyn z art. 54 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożony jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Jeden z mężczyzn – Patryk J., został ponadto oskarżony o posiadanie 292,51 grama prochu stanowiącego istotną część amunicji do broni palnej. Chodzi o przestępstwo z art. 263 par. 2 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2017, 13:49
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ