Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: członkowie grupy handlującej narkotykami, zasiądą na ławie oskarżonych (komunikat)

16.02.2017, 10:06aktualizacja: 16.02.2017, 10:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie 14 lutego 2017 roku do Sądu Okręgowego w Lublinie skierował akt oskarżenia przeciwko ośmiu członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Zajmowała się ona nielegalnym handlem bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi, a także handlem kokainą i amfetaminą.

Łącznie członkom grupy zarzucono popełnienie 36 przestępstw.

Jak działała grupa

Na czele grupy stał 51-letni mieszkaniec Lublina Marcin L. Jego rolą - jako kierującego zorganizowaną grupą przestępczą - było zbudowanie sieci dostawców broni, amunicji materiałów wybuchowych oraz środków odurzających, które miały być przekazywane bezpośrednio przez niego zamawiającym te produkty.

Z przestępczego procederu członkowie grupy łącznie uzyskali korzyść majątkową w kwocie prawie 77 tysięcy złotych.

Zabezpieczono broń i narkotyki

W sprawie tej funkcjonariusze Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Lublinie CBŚP, w celu wykrycia organizatorów i osób związanych z realizacją szeregu przestępstw, podjęli działania procesowe polegające na kontroli operacyjnej (w trybie art. 19 ustawy z 6 kwietnia 1990 roku o Policji). Działania takie podjęli również funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie (w trybie art. 9f ust. 3 ustawy z 12 października 1990 roku o Straży Granicznej).

Na skutek tych działań zabezpieczono między innymi 4 pistolety, pistolet gazowy, dubeltówkę, 2 karabiny Mauser, pistolet maszynowy, pistolet maszynowy Skorpion, a także plastyczny materiał wybuchowy kruszący wysokoenergetyczny o łącznej wadze 864 gramy oraz ponad 600 naboi różnego rodzaju i kalibru. Ujawniono i zabezpieczono ponadto znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci prawie 100 gram kokainy oraz ponad 7 kilogramów amfetaminy.

Co zarzuca się oskarżonym

Na podstawie zgromadzonych w toku śledztwa dowodów prokuratura oskarżyła ośmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej. Na ławie oskarżonych zasiądą:

1. Marcin L., którego oskarżono o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 par. 3 kodeksu karnego), o popełnienie 5 czynów polegających na handlu bronią i amunicją (art. 263 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego), obrót substancjami niebezpiecznymi (art. 171 par. 1 kodeksu karnego) oraz o handel znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych (art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego);

2. Janusz P., którego oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) oraz o popełnienie 5 czynów polegających na handlu znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych (art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego);

3. Paweł K., którego oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) oraz o popełnienie 2 czynów polegających na handlu bronią i amunicją (art. 263 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego), obrót substancjami niebezpiecznymi (art. 171 par. 1 kodeksu karnego), a także o handel znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych (art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego);

4. Krzysztof N., którego oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) oraz o handel bronią i amunicją (art. 263 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego);

5. Jarosław O., którego oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) oraz o handel bronią i amunicją (art. 263 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego);

6. Michał P., którego oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), o handel znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych (art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego), o posiadanie środków odurzających i substancji psychotropowych (art. 62 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii), a także o pranie brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 299 par. 5 kodeksu karnego). Niektórych swych czynów Michał P. dopuścił się w warunkach recydywy (art. 64 par. 1 kodeksu karnego);

7. Jarosław S., którego oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), o popełnienie 2 czynów polegających na handlu bronią i amunicją (art. 263 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego) i o obrót substancjami niebezpiecznymi (art. 171 par. 1 kodeksu karnego);

8. Grzegorz Ś., którego oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) oraz o handel znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych (art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego).

Wobec 6 oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zajęto majątek oskarżonych

W toku śledztwa łącznie zabezpieczono mienie o wartości prawie 337 tysięcy złotych. Od kierującego grupą oskarżonego Marcina L. zabezpieczono mienie o wartości ponad 154 tysięcy złotych. Natomiast od jednego z członków grupy – oskarżonego Michała P., zabezpieczono mienie o wartości prawie 193 tysięcy złotych.

Zabezpieczenia mienia dokonano na poczet orzeczenia w przyszłości grożących oskarżonym kar grzywny, na poczet środka kompensacyjnego w postaci nawiązki, a także na poczet orzeczenia przepadku korzyści majątkowych osiągniętych w wyniku popełnionych przestępstw.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.02.2017, 10:06
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ