Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Regionalna w Białymstoku prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się praniem brudnych pieniędzy oraz sprzedawaniem substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób w postaci tzw. dopalaczy. Sklepy, w których sprzedawane były substancje funkcjonowały na terenie całego kraju, w tym Białegostoku, Olsztyna, Kielc, Szczecina i Tychów.
Na polecenie prokuratora zatrzymanych zostało sześć osób
W toku tego postępowania wczoraj (15 czerwca 2018 roku) funkcjonariusze CBŚP Zarząd w Białymstoku, KMP w Kielcach oraz KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku zatrzymali sześć osób zamieszanych w przestępczy proceder. Cztery osoby zostały zatrzymane bezpośrednio w sklepach, w których sprzedawane były dopalacze. Kolejne dwie osoby zostały zatrzymane w hotelu. Jak się okazało jedna z nich była poszukiwana listem gończym przez katowicką prokuraturę.
Zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie dziś (16 czerwca 2018 roku) zostaną ogłoszone im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wprowadzania do obrotu substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób w postaci tzw. dopalaczy. Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator podejmie decyzje w przedmiocie zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych, w tym ewentualnego wystąpienia do Sądu z wnioskami o ich tymczasowe aresztowanie.
Wcześniej w toku tego śledztwa zarzuty przedstawiono 12 innym osobom.
Ostatnie sklepy z dopalaczami zostały zlikwidowane
Realizując czynności zatrzymania policjanci weszli także do sklepów w Kielcach przy ul. Koziej i Ostrowcu Świętokrzyskim przy ul. Sienkiewicza. Z ustaleń poczynionych w toku postępowania wynika, że sklepy te stanowiły ostatnie stacjonarne punkty sprzedaży dopalaczy na terytorium Polski.
W pomieszczeniach stwierdzono zainstalowanie specjalnych wzmocnionych pancernych drzwi tworzących tzw. śluzy z zamkami magnetycznymi, uniemożliwiające bezpośredni dostęp do głównej części sklepu, monitoring oraz kraty w oknach. Ustalono, że sprzedawca będący w sklepie widział na obrazie kamery osobę, której po wstępnej weryfikacji otwierał drzwi, wpuszczał ją do kolejnego pomieszczenia również wyposażonego we wzmocnione drzwi z zamkiem magnetycznym, a następnie do trzeciego pomieszczenia, w którym prowadzona była sprzedaż.
Sklepy wyposażone zostały w specjalnie przygotowane piece, w których sprzedawcy w przypadku podejmowania czynności przez Policję mieli za zadanie spalić wszelkie dowody świadczące o przestępczym procederze. Wobec powyższego w planowane działania zostały zaangażowane jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego w celu jak najszybszego wygaszenia paleniska. Jak się okazało rozpoznanie, co do wyposażenia lokali było prawidłowe i zaangażowanie w prowadzone działania strażaków jak najbardziej słuszne. Zanim policjanci weszli do środka jednego z lokali przebywające tam osoby zaczęły niszczyć dowody, próbując je spalić. Szybkie działanie służb zapobiegło zniszczeniu materiału dowodowego. W efekcie zabezpieczonych zostało kilkaset torebek z substancją o wadze ponad 2 kilogramów, która zostanie poddana szczegółowym badaniom.
W czynnościach oględzin pomieszczeń sklepów brali udział również funkcjonariusze Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu i Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Kielcach.
Po zakończeniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych zostaną przedstawione szersze informacje o sprawie. Ma ona charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sno/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.06.2018, 11:00 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |