Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: kolejne osoby zatrzymane w śledztwie dot. katastrofy w KWK Mysłowice - Wesoła z 2014 r. (komunikat)

09.10.2019, 12:07aktualizacja: 09.10.2019, 12:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące wypadku, do którego doszło 6 października 2014 roku w Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice – Wesoła. Na polecenie prokuratora, 8 października 2019 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali kolejne dwie osoby. Pełniły one obowiązki w pionie wyższego dozoru górniczego Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice – Wesoła w Mysłowicach.

Okoliczności tragicznego wypadku

Do zdarzenia doszło 6 października 2014 roku. Po godz. 20.00 w kopalni węgla kamiennego Mysłowice-Wesoła, 665 metrów pod ziemią zapalił się metan. Na skutek tego zdarzenia jeden górnik zginął na miejscu, czterech w wyniku odniesionych obrażeń zmarło w szpitalach, zaś dwudziestu sześciu zostało rannych. W październiku 2014 roku Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła śledztwo, mające na celu wyjaśnienie przyczyny tej tragedii. W toku postępowania prokurator zgromadził obszerny materiał dowodowy. Przesłuchano ponad 200 świadków, uzyskano dwie opinie biegłych z zakresu górnictwa. Ostatnią z tych opinii prokurator otrzymał w maju 2019 roku.

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym osobom prokurator ogłosił zarzuty popełnienia przestępstw sprowadzenia niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób. Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności. Czyny zarzucane podejrzanym są związane z szeregiem nieprawidłowości, jakich dopuszczono się w związku z prowadzeniem wydobycia w rejonie ściany 560 KWK Mysłowice – Wesoła, w dniu poprzedzającym katastrofę, jak i w samym dniu katastrofy. Ustalenia śledztwa wskazują, iż bezzasadnie nie podjęto decyzji o ogłoszeniu akcji przeciwpożarowej, jak również o wstrzymaniu robót wydobywczych w rejonie ściany 560. W tych okolicznościach prace eksploatacyjne prowadzone były przez pracowników kopalni w warunkach występowania pożaru endogenicznego, którego ognisko znajdowało się w bezpośredniej bliskości zbiornika z mieszaniną powietrzno–metanową o stężeniu wybuchowym, a przez to sprowadzono niebezpieczeństwo zdarzenia zagrażającego życia i zdrowia wielu górników.

Środki zapobiegawcze

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w kopalni. Uprzednio w śledztwie zarzuty umyślnego spowodowania katastrofy, w której zginęło pięciu górników, a kolejne dwadzieścia sześć osób doznało obrażeń ciała, usłyszały cztery osoby kierujące poszczególnymi działami kopalni. W tym przypadku zagrożenie karą wynosi do 12 lat pozbawienia wolności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sno/ aj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.10.2019, 12:07
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ