Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzoruje śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami oraz substancjami zastępczymi - tzw. dopalaczami, których zażycie wiązało się z bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia zażywającego. Postępowanie to prowadzone jest przez Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu oraz Zarząd w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji.
Zabezpieczono kilkanaście kilogramów dopalaczy i narkotyków
Działalność grupy przestępczej trwała co najmniej od 2015 roku. Prowadzona była ona zarówno na terenie Polski jak i Czech oraz innych państw europejskich. To tam nabywano środki, które podlegały dalszej sprzedaży.
Członkowie grupy zajmowali się również produkcją tzw. dopalaczy. Używali do tego celu substancji nieprzeznaczonych do spożycia, w tym m.in. kleju arabskiego.
Głównym kanałem dystrybucji były sklepy internetowe, za pośrednictwem których kupujący składali zamówienia na określony rodzaj towaru. Zamówienie realizowane było za pośrednictwem przesyłek pocztowych, po uprzednim dokonaniu wpłaty przez kupującego na wskazane konto bankowe.
Z działalności przestępczej członkowie grupy osiągnęli korzyść majątkową przekraczającą kwotę 1 miliona złotych.
Od początku prowadzonej sprawy zabezpieczono kilkanaście kilogramów dopalaczy i narkotyków. Z zabezpieczonych środków można by przygotować około 5 tysięcy działek marihuany, oraz około 100 tysięcy porcji innych środków odurzających m.in. mefedronu, pentedronu, 3MMC, 4 MMC, bufedronu, 3CMC, 4 CMC.
Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności
Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie kolejnych 5 członków grupy. Doszło do nich 26 września 2017 roku. Tego dnia funkcjonariusze, działający na polecenie prokuratora, wkroczyli do pięciu mieszkań położonych w powiecie częstochowskim.
Po doprowadzeniu ich do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i udziału w tej grupie (art. 258 par. 1 lub par. 3 kodeksu karnego), przywozu i przewozu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych (art. 55 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii), udzielania innym osobom środków odurzających i substancji psychotropowych (art. 59 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii), uczestniczenia w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowych oraz środków odurzających (art. 56 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii), a także wyrabiania i wprowadzania do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji (art. 165 par. 1 pkt 2 kodeksu karnego).
Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono 7 podejrzanym. Wobec 6 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Obecnie w areszcie pozostaje 4 podejrzanych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.09.2017, 10:58 |
Źródło informacji | Prokuratura Krajowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |