Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Odpowiedzą przed sądem za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wprowadzanie do obrotu wkładów filtrów hydraulicznych z podrobionym znakiem towarowym (komunikat)

29.03.2019, 09:54aktualizacja: 29.03.2019, 09:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko kierującemu i członkom zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na oznaczaniu, w celu wprowadzenia do obrotu i wprowadzaniu do obrotu olejowych wkładów filtrów hydraulicznych z podrobionym znakiem towarowym niemieckiej firmy. W ten sposób sprawcy oszukiwali odbiorców, co do oryginalności, parametrów technicznych oraz źródła pochodzenia towaru. Łącznie prokurator oskarżył 8 osób, a w tym trzech członków zorganizowanej grupy przestępczej oraz 5 innych osób, które współpracowały z tą grupą.

Ustalenia śledztwa

Jak ustalono w toku postępowania przygotowawczego oskarżony Rafał G. prowadził w Lubinie siłownię, w której poznał oskarżonych Michała B. oraz Dariusza B. Ten ostatni z racji zatrudnienia w jednej ze spółek z branży górniczej posiadał wiedzę w zakresie filtrów i wkładów filtracyjnych stanowiących niezbędne części urządzeń i samojezdnych maszyn górniczych. Wiedzę tę oskarżeni wykorzystali do dokonywania oszustw na szkodę spółek z branży górniczej przy sprzedaży dla nich wkładów filtrów hydraulicznych z podrobionymi znakami towarowymi. Spółka nabywała te części wyłącznie od dostawców oferujących produkty renomowanego producenta pochodzącego z Niemiec, co było gwarancją najwyższych parametrów skuteczności filtrowania i wytrzymałości.

W toku śledztwa ustalono, że oskarżony Rafał G. jako kierujący grupą przestępczą, sprzedawał wspólnie z Michałem B. i Dariuszem B pochodzące rzekomo od renomowanego producenta, wkłady do filtrów. Faktycznie pochodziły one z nieustalonych źródeł i miały podrobione znaki towarowe.

Członkowie grupy jako dostawcy produktów

Rzekomi dostawcy tych produktów dla firmy Rafała G. to inni oskarżeni w tej sprawie, którzy nakłonieni przez oskarżonego, poświadczali nieprawdę w prowadzonej dokumentacji na okoliczność nabycia i obrotu produktami pomiędzy swoimi firmami, a następnie ich sprzedaży Rafałowi G. Poświadczali też nieprawdę w fakturach sprzedaży różnych usług, w celu zaniżenia należnego podatku przez Rafała G.

Oszustwo na kwotę ponad 1,6 miliona złotych

Zgromadzony w sprawie materiał dowody wykazał, że sprawcy wyłudzili od dwóch spółek z branży górniczej kwotę ponad 1.600.000,00 złotych. Ponadto ustalono, że Rafał G. zaniżył należny podatek VAT na łączną kwotę 521.720,00 złotych. Członkowie tej grupy uczynili sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu.

Środki zapobiegawcze

W toku postępowania przygotowawczego, na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec Rafała G. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który to środek stosowany jest do chwili obecnej.

Wobec pozostałych oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

1,4 miliona złotych zabezpieczenia majątkowego

W toku śledztwa prokuratorzy zabezpieczyli na poczet przyszłych kar oraz roszczeń o naprawienie szkody mienie ruchome i nieruchomości oskarżonych na łączną kwotę około 1.400.000,00 złotych. Rafałowi G., Michałowi B. i Dariuszowi B. grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat, natomiast pozostałym oskarżonym do 8 lat. Wszystkim oskarżonym grożą surowe grzywny.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.03.2019, 09:54
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ