Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Prokuratura Krajowa informuje:
Po interwencji prokuratora dzieci Polki nie zostaną wydane za granicę
Zamieszkały w Irlandii ojciec dwójki dzieci - Sumit S., wniósł do polskiego Sądu o wydanie mu do Irlandii, w trybie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę sporządzonej w Hadze 25 października 1980 roku (Dz. U. z 1995 r., Nr 108, poz. 528), dwójki dzieci. Aktualnie zamieszkują one ze swoją matką, która jest Polką, na terenie RP.
Prokurator zgłosił udział w sprawie
Matka dzieci sprzeciwiła się wnioskowi swojego męża. Podnosiła między innymi, że podczas ich wspólnego zamieszkiwania w Irlandii jej mąż dopuszczał się aktów przemocy fizycznej i psychicznej wobec niej. Okoliczności te znalazły potwierdzenie w materiałach uzyskanych z Irlandii. Sąd w Dublinie 19 października 2016 roku wydał nakaz opuszczenia przez Sumita S. mieszkania zajmowanego wspólnie z dziećmi i ich matką, zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania swojej żony oraz zakaz używania lub grożenia użyciem przemocy przeciwko żonie i jakiejkolwiek osobie zależnej, a także zakaz molestowania, dręczenia i straszenia. Orzeczenie Irlandzkiego Sądu obowiązuje do 18 października 2018 roku.
Prokurator Prokuratury Rejonowej Wrocław – Psie Pole 27 czerwca 2017 roku zgłosił swój udział w tej sprawie.
Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu 23 listopada 2017 roku, przy sprzeciwie prokuratora, wydał orzeczenie nakazujące wydanie dwójki małoletnich dzieci ojcu do Irlandii. Orzeczenie to zostało wydane między innymi wbrew opinii psychologicznej, która została uzyskana w toku postępowania. Wynika z niej między innymi, że istnieje poważne ryzyko, że powrót dzieci do Irlandii naraziłby je na szkodę fizyczną lub psychiczną albo w jakikolwiek inny sposób postawiłby w sytuacji nie do zniesienia.
Orzeczenie Sądu zostało zaskarżone
Nie zgadzając się z treścią tego orzeczenia 28 grudnia 2018 roku prokurator wniósł apelację. Wcześniej, 1 grudnia 2017 roku, prokurator złożył wniosek o wstrzymanie wykonalności orzeczenia nakazującego wydanie dzieci do Irlandii w trybie art. 521 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego.
Sąd, 4 grudnia 2017 roku, uwzględnił wniosek prokuratora.
Na skutek działań podjętych przez prokuratora dzieci nie muszą wyjeżdżać do Irlandii. Do prawomocnego zakończenia postępowania mogą one zostać z matką w Polsce. Prokurator przed Sądem II instancji konsekwentnie będzie sprzeciwiał się wydaniu dzieci do Irlandii. W ocenie prokuratury, z uwagi na dobro dzieci, powinny one zamieszkiwać z matką w Polsce.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.02.2018, 10:12 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |