Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: prokurator zabezpieczył majątek podejrzanego byłego Dyrektora Mazowieckiego Oddziału NFZ (komunikat)

08.02.2018, 10:38aktualizacja: 08.02.2018, 10:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze zastosował wobec podejrzanego Adama T. – byłego Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 tysięcy złotych. Ponadto prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowych na mieniu podejrzanego w kwocie do 500 tysięcy złotych. Zostało ono dokonane na poczet grożącej temu podejrzanemu kary grzywny.

Podejrzany usłyszał zarzuty

Wcześniej, 6 lutego 2018 roku, Adam T. został zatrzymany na polecenie prokuratora przez funkcjonariuszy Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu.

Prokurator ogłosił mu zarzut przekroczenia uprawnień, czego efektem było osiągnięcie korzyści majątkowych w wysokości 13,5 miliona złotych przez jedną z warszawskich klinik medycznych. Chodzi o przestępstwo z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, które jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa ustalono, że Adam T. jako dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ wbrew przepisom zawarł 31 grudnia 2013 roku z jedną z warszawskich klinik medycznych aneks do umowy o świadczeniu opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki. Aneks z datą wsteczną, od 21 grudnia 2013 roku, przedłużał do końca 2014 roku okres obowiązywania umowy, mimo że została ona wcześniej wypowiedziana z uwagi na fakt, że klinika pobierała od pacjentów nienależne, dodatkowe opłaty za usługi medyczne finansowane przez NFZ.

Adam T. działał w ten sposób na szkodę interesu publicznego, podważając zaufanie do organów władzy i łamiąc zasadę równego traktowania podmiotów wobec prawa.

Klinika bezpodstawnie pobierała opłaty od pacjentów

Do zatrzymania Adama T. doszło w związku ze sprawą dotyczącą przekroczenia uprawnień i zawarcia aneksu do umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki z jedną z warszawskich klinik. Śledztwo to dotyczy także przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 50 tysięcy złotych w związku z kontraktowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia usług w zakresie okulistycznego leczenia szpitalnego.

W toku tego śledztwa ustalono, że ówczesny Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, już od chwili wypowiedzenia stołecznej klinice umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, rozpoczął ponadprzeciętne działania zmierzające do jej przywrócenia.

Wcześniej, 20 września 2013 roku, Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wypowiedział umowę zawartą z jedną z warszawskich klinik świadczących usługi medyczne w zakresie okulistyki z trzymiesięcznym terminem. Przestała ona obowiązywać 20 grudnia 2013 roku. Powodem wypowiedzenia umowy było ujawnienie, że klinika bezpodstawnie pobierała od pacjentów dodatkowe opłaty za usługi medyczne świadczone na podstawie umowy z NFZ. Były one przyjmowane pod hasłem wszczepienia osobom cierpiącym na zaćmę rzekomo lepszej soczewki, niż gwarantował kontrakt zawarty z NFZ. Dopłaty były przyjmowane najpierw w formie darowizn, a później jako zapłata za usługi medyczne. Wypowiadając umowę Narodowy Fundusz Zdrowia podkreślił, że klinika nie miała prawa przyjmowania jakichkolwiek opłat od pacjentów, bowiem pełen zabieg, włącznie z soczewką, był finansowany przez NFZ. W 2013 roku klinika przyjęta łącznie ponad 1,6 miliona złotych od pacjentów, podczas gdy za świadczenia te w całości płacił NFZ.

Po wykryciu tego procederu Mazowiecki Oddział NFZ zerwał 20 września 2013 roku umowę z kliniką. Umowa – po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia – przestała obowiązywać 20 grudnia 2013 roku. Mimo to Adam T. po niespełna dwóch tygodniach, 31 grudnia, podpisał z kliniką aneks przedłużający umowę od 21 grudnia na kolejny rok kalendarzowy.

Zachowania wiceministra zdrowia zostaną przeanalizowane

Zachowania podejmowane pod koniec 2013 roku przez ówczesnego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia będą podlegały ocenie w toku dalszego postępowania. Obejmie ona między innymi szczegółową analizę obszernych wyjaśnień składanych przez ostatnie dwa dni przez podejrzanego Adama T.

Postępowanie w sprawie pobierania niezasadnych opłat przez jedną z warszawskich klinik świadczących usługi medyczne w zakresie okulistyki, po zbadaniu przez Prokuraturę Krajową, także zostało podjęte. Prowadzone jest ono w Prokuraturze Rejonowej Warszawa – Wola w Warszawie.

Sprawa ma charakter rozwojowy. W śledztwie intensywnie wykonywane są dalsze czynności zmierzające do ustalenia roli poszczególnych osób przy kontraktowaniu usług medycznych ze stołeczną spółką pod koniec 2013 roku. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ zjt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.02.2018, 10:38
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ