Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura zatrzymała szefa mafii ze Śląska
W dniu 21 maja 2018 roku na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zostało zatrzymanych 28 osób podejrzanych o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, które w latach 2014-2017 na terenie Śląska i Małopolski zajmowały się produkcją i handlem narkotykami, rozbojami i pobiciami oraz kradzieżami. Wśród zatrzymanych jest założyciel i kierujący śląską grupą – Łukasz L. ps. Lucky.
Podejrzani o popełnienie około 80 przestępstw
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie ogłoszono im łącznie około 80 zarzutów.
Obejmują one między innymi pobicia, w tym pobicie ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło 24 października 2017 roku w Rudzie Śląskiej oraz brutalnego pobicia, do którego doszło w dniu 30 września 2017 roku w Katowicach, w wyniku którego pokrzywdzony doznał licznych obrażeń ciała stanowiących ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu. Ponadto jeden z podejrzanych, chcąc zatrzeć ślady przestępstwa i tym samym utrudnić śledztwo, spalił odzież sprawców pobicia oraz maczety i samochód, które wykorzystano do pobicia.
Sprawcy dopuścili się również rozboju na mężczyźnie i kobiecie. Podejrzani grozili pokrzywdzonym, kopali po całym ciele i szarpali, a następnie dokonali włamania do budynku, skąd ukradli mienie o wartości 200 tysięcy złotych.
Grupa zajmowała się również udziałem w obrocie znacznymi ilościami narkotyków – chodzi o co najmniej 20 kilogramów marihuany oraz 5 litrów substancji psychotropowych, służących do produkcji amfetaminy.
To kolejny etap śledztwa
To kolejny etap śledztwa, które dotychczas obejmowało 30 podejrzanych. W toku tego postępowania zgromadzono już bardzo obszerny materiał dowodowy w postaci zeznań świadków, wyjaśnień podejrzanych, oględzin miejsc zdarzenia, wizji lokalnych, eksperymentów procesowych oraz kilku opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej. Wskazuje on jednoznacznie, że członkowie dwóch grup przestępczych z Krakowa oraz ze Śląska współpracowały ze sobą i w latach 2014-2017 dopuściły się szeregu przestępstw.
Po wykonaniu czynności z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzję w przedmiocie stosowania środków zapobiegawczych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/aszw/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.05.2018, 13:53 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |