Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Prokuratura Krajowa informuje:
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wstrzymał decyzję dotyczącą wydania autystycznego chłopca do Holandii. W walkę o pozostanie dziecka w Polsce włączyła się Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która końcem grudnia 2020 roku skierowała do sądu wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczenia nakazującego rodzicom wydanie dziecka holenderskiej organizacji opiekuńczej. Decyzja sądu to niewątpliwy sukces działań zarówno prokuratury, jak i pełnomocnika rodziców chłopca.
Zaskakująca decyzja sądu
22 grudnia 2020 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zadecydował o przymusowym odebraniu małoletniego Martina od rodziców - Ekateriny H. oraz Conrada H. i wydaniu dziecka władzom Królestwa Niderlandów w terminie tygodniowym. Warszawska Prokuratura Okręgowa podjęła niezwłoczne działania mające na celu przeciwdziałaniu negatywnym skutkom jakie mogło wywołać to orzeczenie i skierowała wniosek o wstrzymanie jego wykonania. Prokuratura wskazała, że postanowienie sądu narusza fundamentalną zasadę dobra dziecka i prowadzi do wyrządzenia małoletniemu niepowetowanej szkody.
Postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej
Nie bez znaczenia dla postępowania w przedmiocie przymusowego odebrania małoletniego oraz jego wydania ma okoliczność, że przed Sądem Okręgowym w Warszawie zainicjowane zostało postępowanie o ustalenie, że orzeczenia Sądu Królestwa Niderlandów dotyczące władzy rodzicielskiej Ekateriny H. oraz Conrada H. wobec syna nie podlegają uznaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z uwagi na ich oczywistą sprzeczność z polskim porządkiem publicznym. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zgłosiła swój udział w tym postępowaniu. W ocenie prokuratury zainicjowanie przedmiotowego postępowania stanowi postawę do zawieszenia postępowania dotyczącego wydania małoletniego władzom Królestwa Niderlandów.
Uwzględniony wniosek prokuratury w sprawie rodziców chłopca
Uprzednio w sprawie Ekateriny H. oraz Conrada H. prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie wnioski o wydanie postanowienia w przedmiocie odmowy przekazania małżeństwa władzom wymiaru sprawiedliwości Królestwa Niderlandów, które zabrało własnego syna z niderlandzkiej placówki opiekuńczej i stara się o azyl w Polsce. Sąd uwzględnił wniosek prokuratury, odmawiający wydania rodziców chłopca i wskazując, że wydanie za nimi Europejskich Nakazów Aresztowania naruszyło ich wolności, prawa człowieka i obywatela.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ robs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.02.2021, 16:26 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |