Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: wniosek o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła RP (komunikat)

25.06.2018, 15:29aktualizacja: 25.06.2018, 15:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

W dniu dzisiejszym (25 czerwca 2018 roku) Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podpisał wniosek skierowany do Marszałka Sejmu RP o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Piotra Olszówki do odpowiedzialności karnej, celem umożliwienia wykonania czynności procesowych z udziałem posła i postawienia mu zarzutów.

Zgodnie z art. 105 ust. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i art. 7 ust. 1 Ustawy z 9 maja 1996 roku o wykonywania mandatu posła i senatora od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu. Wniosek o wyrażenie takiej zgody w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego składa się, za pośrednictwem Prokuratora Generalnego, Marszałkowi Sejmu.

Efekt śledztwa Prokuratury Okręgowej w Zamościu

Prokuratura Okręgowa w Zamościu zamierza postawić posłowi RP Piotrowi Olszówce cztery zarzuty. Dotyczą one uzyskania przez posła, z naruszeniem przepisów prawa, uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi kategorii A,C,B+E, C+E oraz świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy.

To efekt postępowania prowadzonego przeciwko Krzysztofowi L. o czyn z art. 228 § 3 k.k. i inne, na podstawie materiałów wyłączonych ze śledztwa przeciwko osobom podejrzanym o popełnienie przestępstw udzielenia Krzysztofowi L. korzyści majątkowych w zamian za wydanie poświadczających nieprawdę praw jazdy.

Zebrany w toku śledztwa obszerny materiał dowodowy, w postaci m.in. zeznań licznych świadków, dokumentacji i informacji Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, ośrodków szkolenia kierowców oraz opinii biegłych z zakresu badania dokumentów wskazuje, że Piotr Olszówka nigdy nie odbył szkoleń podstawowych dla osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A i C oraz nie zdawał i nie zdał egzaminów państwowych wymaganych do uzyskania prawa jazdy tych kategorii, a dokumenty stwierdzające te okoliczności w postaci zaświadczeń oraz wniosek o wydanie prawa jazdy zostały podrobione.

Dlatego Prokurator Okręgowy w Zamościu, zwrócił się do Marszałka Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Piotra Olszówki do odpowiedzialności karnej.

Korzyść majątkowa w wysokości 1500 złotych

Poseł miał udzielić korzyść majątkową w kwocie nie mniejszej niż 1500 złotych Krzysztofowi L. w związku z pełnieniem przez niego funkcji publicznej Inspektora Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Miejscowego Starostwa Powiatowego. W zamian za to Krzysztof L. podjął się działań zmierzających do wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w decyzji administracyjnej oraz prawie jazdy wydanych przez Starostę Biłgorajskiego w zakresie stwierdzenia spełnienia przez posła określonych w ustawie wymagań do prowadzenia pojazdów kategorii A i C.

Wyłudzenie poświadczenia nieprawdy

Drugi z zarzutów dotyczy podstępnego wprowadzenia w błąd Zastępcy Kierownika Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju i wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w decyzji administracyjnej oraz prawie jazdy wydanych przez Starostę Biłgorajskiego, co do okoliczności dotyczących spełnienia przez Piotra Olszówkę ustawowych warunków uprawniających do prowadzenia pojazdów kategorii A i C.

Czynu tego poseł miał dopuścić się wspólnie i w porozumieniu z Krzysztofem L. oraz innymi ustalonymi i nieustalonymi osobami, zgodnie z przyjętym podziałem ról. Poseł wypełnił wniosek o wydanie prawa jazdy kategorii A i C, załączył fotografię i orzeczenie lekarskie, udostępnił swoje dane osobowe i uiścił opłatę. Następnie nieustalona osoba podrobiła dwa zaświadczenia ośrodka szkolenia kierowców o ukończeniu szkoleń podstawowych dla osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A i C oraz podrobiła odbitki pieczęci i podpisy egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, na wniosku o wydanie prawa jazdy, zaświadczających o pozytywnych wynikach egzaminów państwowych na te kategorie. W dalszej kolejności Krzysztof L. przedłożył tak podrobione dokumenty do rozpatrzenia Zastępcy Kierownika Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

Szkolenie na kategorię C+E na podstawie fałszywego prawa jazdy

Posłowi zarzuca się również podstępne wprowadzenie w błąd właściciela ustalonego ośrodka szkolenia kierowców przez przedłożenie wyłudzonego, poświadczającego nieprawdę prawa jazdy i przystąpienie na tej podstawie, do szkolenia na kategorię rozszerzoną C+E. Piotr Olszówka po uzyskaniu zaświadczenia o ukończeniu kursu przystąpił w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu do egzaminu na kategorię rozszerzoną C+E uzyskując wynik pozytywny.

W następstwie powyższych działań, poseł podstępnie wprowadził w błąd inspektora Wydziału Komunikacji i Drogownictwa miejscowego Starostwa Powiatowego upoważnionego do wydawania decyzji administracyjnych z zakresu ustawy o kierujących pojazdami i wyłudził poświadczenie nieprawdy w decyzji administracyjnej oraz prawie jazdy wydanych przez Starostę Biłgorajskiego, co do okoliczności dotyczących spełnienia przez siebie wymogów uprawniających do prowadzenia pojazdów kategorii A, C, B+E, C+E.

Posłużenie się fałszywym dokumentem

Ostatni z zarzutów dotyczy posłużenia się poświadczającym nieprawdę prawem jazdy, podczas kontroli drogowej, przeprowadzonej w związku z popełnionym wykroczeniem drogowym, poprzez przedłożenie tego dokumentu funkcjonariuszowi Policji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.06.2018, 15:29
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ