Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Prokuratura Krajowa informuje:
Wytyczne Prokuratora Generalnego w sprawie zasad prowadzenia postępowań dotyczących udzielania lichwiarskich pożyczek
W dniu dzisiejszym tj. w dniu 22 sierpnia 2016 roku Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał wytyczne w sprawie zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych o przestępstwa udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim oraz o przestępstwa oszustwa skutkujące utratą przez pokrzywdzonych prawa własności nieruchomości.
Zgodnie z wytycznymi postępowania powinny być prowadzone w kierunku przestępstwa tzw. lichwy (art. 304 kodeksu karnego), a także oszustwa (art. 286 par. 1 kodeksu karnego). W obu przypadkach sprawami powinni zajmować się prokuratorzy z właściwej prokuratury okręgowej pod nadzorem prokuratury regionalnej.
Jaka była sytuacja pożyczkobiorcy
W toku postępowania prokuratorzy powinni skrupulatnie przeprowadzać dowody zmierzające do ustalenia sytuacji życiowej i osobistej osoby pokrzywdzonej, jak np. wiek, przebyte choroby, sytuacja finansowa czy osiągane dochody. Często bowiem pokrzywdzonymi w takich sprawach są osoby w podeszłym wieku, chore czy nieporadne życiowo. Prokuratorzy powinni badać, czy miały one pełną świadomość znaczenia podejmowanych czynności i czy należycie pojmowały przedsiębrane przez siebie działania.
W każdej sytuacji należy także ustalić czy pożyczkobiorca jest profesjonalistą w obrocie finansowym czy też jest osobą, która nie była w stanie w pełni zrozumieć konsekwencji zapisów umowy i którą zawarła znajdując się w przymusowym położeniu. Będą również przeprowadzane dowody zmierzające do ustalenia czy zamiarem pożyczkobiorcy rzeczywiście była sprzedaż nieruchomości czy też stanowiła ona jedynie zabezpieczenie pożyczki.
Skąd sprawca miał pieniądze
W toku postępowania przygotowawczego prokuratorzy będą mieli obowiązek podejmować czynności – przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych baz danych - zmierzające do ustalenia stanu majątkowego osoby podejrzanej, a także liczby i rodzaju zawartych przez nią transakcji o podobnym charakterze. Sprawdzone zostanie także źródło pochodzenia środków finansowych przeznaczonych na udzielanie pożyczek.
Zważywszy na skalę problemu analizowane będą wszystkie postępowania odnotowane na obszarze każdego z regionów, które dotyczą czynów o podobnym modus operandi sprawców z udziałem tych samych pośredników, notariuszy, pożyczkodawców. W przypadku zaistnienia łączności podmiotowo-przedmiotowej wskazane będzie objęcie tych spraw jednym postępowaniem.
Szybkie zabezpieczenie roszczenia
W tego typu sprawach prokuratorzy powinni także składać pozwy mające na celu przywrócenie prawa własności nieruchomości. Powództwa takie powinny być wytaczane jeszcze przed zakończeniem postępowania przygotowawczego. Powinny one zawierać wnioski o zabezpieczenie roszczenia poprzez np. wpis ostrzeżenia w księdze wieczystej.
Działania takie mają szczególne znaczenia z uwagi na fakt, że często w tego typu sprawach dochodzi do dalszego obrotu nieruchomością. Ma to również znaczenie z uwagi na wpływ publicznej wiary ksiąg wieczystych na możliwość podważenia transakcji.
W razie wniesienia powództwa przed zakończeniem postępowania przygotowawczego, po zabezpieczeniu roszczenia poprzez np. wpis ostrzeżenia w księdze wieczystej, możliwe jest zwrócenie się do sądu cywilnego z wnioskiem o zawieszenie postępowania do czasu zakończenia postępowania karnego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.08.2016, 16:45 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |