Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie nadzoruje śledztwo dotyczące przestępstw narkotykowych.
Postępowanie to prowadzone jest przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Kielcach.
Czynności z udziałem podejrzanych
W toku tego postępowania w dniach 16, 17, 19 i 23 kwietnia 2018 roku funkcjonariusze CBŚP, działając na polecenie prokuratora, zatrzymali 23 osoby, a kolejne 10 doprowadzili z Zakładów Karnych, w których przebywają z uwagi na odbywanie kar pozbawienia wolności orzeczonych w innych sprawach. Zatrzymania miały miejsce na terenie województw: mazowieckiego, lubelskiego oraz łódzkiego.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w obrocie znacznych ilości substancji psychotropowych i środków odurzających. Podejrzanym zarzucono nielegalne wprowadzenie do obrotu nie mniej niż 350 kilogramów narkotyków.
Wobec 24 podejrzanych prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wnioski te zostały uwzględnione.
Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze lub zostali oni ponownie osadzeni w Zakładach Karnych z uwagi na odbywanie kar pozbawienia wolności orzeczonych w innych sprawach.
W toku prowadzonych czynności dokonana zabezpieczenia od podejrzanych na poczet przyszłych kar pieniędzy w kwocie 60 tysięcy 800 złotych, a także samochodów i biżuterii. Łącznie na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie sprawców o łącznej wartości ponad 300 tysięcy złotych.
Zlikwidowano fabrykę amfetaminy
Sprawa stanowi wyodrębniony wątek prowadzonego przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej śledztwa, w toku którego 18 lipca 2017 roku funkcjonariusze CBŚP z Zarządu w Kielcach zlikwidowali nielegalną fabrykę amfetaminy i plantację marihuany. W wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono wówczas łącznie ponad 3,5 kilograma siarczanu amfetaminy oraz ponad 3 litry zasadowej amfetaminy.
W toku śledztwa ustalono, że nielegalna fabryka amfetaminy działała od połowy 2014 roku. Wyprodukowano w niej co najmniej 200 litrów zasadowej amfetaminy, z której po przetworzeniu uzyskano co najmniej 600 kilogramów amfetaminy, która została wprowadzona do obrotu.
Zarzuty przedstawione zatrzymanym ostatnio podejrzanym obejmują działalność przestępczą prowadzoną od połowy 2012 roku do połowy 2016 roku. Dotyczą one w większości narkotyków wyprodukowanych w zlikwidowanej 18 lipca 2017 roku nielegalnej wytwórni.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.04.2018, 11:07 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |