Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: zarzuty korupcyjne dla dwóch byłych funkcjonariuszy służb specjalnych (komunikat)

16.03.2017, 13:32aktualizacja: 16.03.2017, 13:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące między innymi szeregu przestępstw o charakterze korupcyjnym.

Zatrzymano dwóch mężczyzn

W ramach tego śledztwa, na polecenie prokuratora, agenci katowickiej delegatury CBA zatrzymali dwóch byłych funkcjonariuszy służb specjalnych – Janusza W. i Macieja D. Według ustaleń poczynionych w toku śledztwa mężczyźni wykorzystywali swoje wpływy w instytucjach państwowych, samorządowych, a także w organach ścigania i wymiaru sprawiedliwości. W ten sposób podejmowali się załatwiania różnych spraw urzędowych. W zamian przyjmowali łapówki.

Pierwszy z mężczyzn - Janusz W. – w latach 1973-1990 pracował w Wydziale II Kontrwywiadu SB w Wojewódzkim Urzędzie Spraw Wewnętrznych w Rzeszowie. Od 1990 roku do 1997 roku przeszedł do Delegatury UOP w Rzeszowie. Początkowo pełnił funkcję Naczelnika Kontrwywiadu i Zastępcy Szefa ds. Operacyjnych, a następnie był Zastępcą Szefa ds. Operacyjnych. W ostatnim roku służby został Szefem Delegatury UOP w Rzeszowie. Ze służby odszedł w styczniu 1997 roku i po przejściu na emeryturę założył działalność gospodarczą.

Natomiast drugi z nich - Maciej D. - to były funkcjonariusz ABW i CBA.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do siedziby Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach w dniach 14 i 15 marca 2017 roku prokurator wykonał czynności procesowe z ich udziałem. Polegały one na ogłoszeniu im zarzutów i przesłuchaniu ich w charakterze podejrzanych.

Zarzucono siedem przestępstw

Były dyrektor delegatury UOP w Rzeszowie - Janusz W. – podejrzany jest o popełnienie siedmiu przestępstw, w tym o charakterze korupcyjnym. Z korupcyjnego procederu mężczyzna uczynił sobie stałe źródło dochodów.

Trzy zarzuty dotyczą powoływania się na wpływy w prokuraturach, sądach, policji, urzędach skarbowych, urzędach kontroli skarbowej oraz służbach specjalnych. Podejrzany utwierdzał biznesmena Mariana D. i inne osoby w przekonaniu o istnieniu takich wpływów. Jednocześnie, w zamian za otrzymywane korzyści majątkowe, podejmował się pośrednictwa w załatwieniu różnych spraw biznesmena Mariana D. i innych osób fizycznych i prawnych.

Ponadto Janusz W. powoływał się na wpływy w Państwowej Inspekcji Pracy i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie. Podjął się on pośrednictwa w załatwieniu korzystnego dla ustalonej osoby przebiegu postępowania prowadzonego przez te urzędy. W zamian otrzymał korzyść majątkową w wysokości 5 tysięcy złotych.

Podejrzany powoływał się także na wpływy u Komendanta Powiatowego Policji w Mielcu, Prezesa Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu oraz Syndyka Masy Upadłości ustalonej spółki. Podjął się przy tym pośrednictwa w załatwieniu korzystnego dla spółki przebiegu postępowania upadłościowego, bierności Policji wzywanej przez syndyka oraz przychylności sędziego komisarza. W zamian otrzymał korzyść majątkową w kwocie 5 tysięcy złotych oraz obietnicę korzyści majątkowej w kwocie 100 tysięcy złotych.

W przypadkach tych podejrzanemu zarzucono popełnienie przestępstw z art. 230 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego i art. 65 par. 1 kodeksu karnego.

Janusz W. podejrzany jest także o nakłanianie ustalonej osoby do składania fałszywych zeznań (art. 18 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 233 par. 1 kodeksu karnego) oraz pranie brudnych pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż 120 tysięcy 600 złotych (art. 299 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego).

Wczoraj (15 marca 2017 roku) na wniosek prokuratora ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach Sąd tymczasowo aresztował podejrzanego Janusza W. na okres trzech miesięcy.

Korzyść majątkowa została przyjęta

Byłemu funkcjonariuszowi ABW i CBA - Maciejowi D. – prokurator zarzucił popełnienie przestępstwa powoływania się na wpływy w zamian za korzyści majątkowe. Od biznesmena Mariana D. przyjął on korzyści majątkowe w łącznej kwocie nie mniejszej niż 12 tysięcy złotych. Chodzi o przestępstwo z art. 228 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego i art. 65 par. 1 kodeksu karnego.

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Wobec Macieja D. prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym - poręczenie majątkowe w kwocie 30 tysięcy złotych oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Nie można wykluczyć dalszych zatrzymań i zarzutów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mż/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.03.2017, 13:32
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ