Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Regionalna w Poznaniu nadzoruje śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przestępstwami przeciwko mieniu, dokumentom i obrotowi gospodarczemu, wyłudzającej środki unijne. Na polecenie prokuratora, w dniach od 16 do 17 lipca 2019 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Poznaniu zatrzymali 7 osób, prezesów firm (tzw. "słupów") biorących udział w procederze wyłudzeń.
Zawiadomienie instytucji zarządzającej środkami publicznymi
Podstawą wszczęcia postępowania przygotowawczego było zawiadomienie o przestępstwie dotyczącym wyłudzenia dofinansowania w postaci pożyczek ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wyłudzenia dokonały dwie firmy – warszawska i poznańska – a także 89 innych podmiotów, współpracujących z nimi w charakterze pożyczkobiorców.
W toku śledztwa ustalono, że jeden z banków realizował szereg programów wsparcia przedsiębiorców z wykorzystaniem środków europejskich, w tym przeznaczonych na instrumenty zwrotne. W tym ostatnim przypadku bank korzystał z usług pośredników finansowych wybieranych w trybie przetargów nieograniczonych na podstawie Prawa zamówień publicznych.
Wśród tych pośredników było konsorcjum złożone z dwóch spółek: warszawskiej i poznańskiej. Spółki te zawarły z instytucją zarządzającą środkami publicznymi 19 umów operacyjnych, które upoważniały je do udzielania pożyczek mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, prowadzącym działalność na terenie 12 województw.
W wyniku kontroli wdrożonej przez instytucję zarządzającą ujawniono szereg nieprawidłowości związanych z podpisywaniem umów, m.in. na fikcyjną, wirtualną działalność zaangażowanych firm.
Na skutek działalności grupy przestępczej doszło do powstania szkody w wysokości ponad 80 mln złotych.
Usłyszeli zarzuty
Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw finansowych w stosunku do mienia o znacznej wartości. Są to przestępstwa kwalifikowane z artykułów 258 par. 1, 286 par. 1, 294 par. 1 i 297 par. 1 kodeksu karnego. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych oraz zakazów opuszczania kraju połączonych z zatrzymaniem paszportu.
Była to kolejna realizacja w tej sprawie. Do chwili obecnej zarzuty przedstawiono 43 osobom, w tym wobec 8 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
W sprawie zabezpieczono mienie o wartości ponad 23 milionów złotych.
Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania
Wcześniejsze komunikaty:
https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-z-kraju/zatrzymania-kolejnych-czlonkow-zorganizowanej-grupy-przestepczej-zajmujacej-sie-popelnianiem-przestepstw-gospodarczych/
https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-z-kraju/tymczasowe-aresztowania-czlonkow-zorganizowanej-grupy-przestepczej-ktora-wyludzila-ponad-68-milionow-zlotych/
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.07.2019, 20:12 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |