Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi postępowanie przeciwko 3 osobom, w tym jednemu mieszkańcowi Kalisza, w wieku 32 lat oraz dwóm mieszkańcom województwa podkarpackiego w wieku 25 i 20 lat podejrzanym o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu znacznych ilości szkodliwych dla zdrowia substancji w postaci tzw. „środków zastępczych”- dopalaczy.
Mężczyźni zostali zatrzymani w wyniku działań podjętych na terenie Kalisza oraz Rzeszowa przez Centralne Biuro Śledcze Policji Wydział w Kaliszu.
Wstępna opinia biegłego
Wstępna opinia biegłego z zakresu badań fizykochemicznych potwierdziła, że zatrzymane w trakcie przeszukań lokali zajmowanych przez podejrzanych środki chemiczne są substancjami mogącymi skutkować, w przypadku zażycia, ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią i stanowią środki zastępcze czyli tzw. „dopalacze”.
Wprowadził do obrotu ponad 40 kilogramów dopalaczy
W oparciu o poczynione ustalenia 32 - letniemu mieszkańcowi Kalisza Prokurator zarzucił, że w okresie pomiędzy 2 a 25 lipca 2018 roku sprowadził niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez wprowadzenie do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji w ilości 41, 1 kg. Jak ustalono sprawca z przestępczego procederu uczynił sobie stałe źródło dochodu.
Przesłuchani w charakterze podejrzanych mężczyźni nie przyznali się do zarzucanych im czynów.
Czyny zarzucony podejrzanym zagrożone są karą od 6 miesięcy do lat 12 pozbawienia wolności.
Trzymiesięczne areszty wobec podejrzanych
Z uwagi na grożącą podejrzanym surową karę oraz celem zapewnienia prawidłowego toku postępowania prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Ostrowie Wlkp. z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
W dniu 28 lipca 2018 roku Sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na żądany przez prokuratora okres.
Tragiczne skutki zażycia dopalaczy w Łodzi
Kolejne postępowania dotyczące wprowadzania do obrotu dopalaczy oraz skutków spowodowanych ich zażyciem prowadzone są przez przez łódzkie prokuratury.
W ostatnich dniach w Łodzi odnotowane zostały wyjątkowe tragiczne skutki zażycia tzw. dopalaczy. W dniu 20 lipca 2018 roku niemal natychmiast po spożyciu dopalaczy w stanie krytycznym do szpitala trafiły dwie młode osoby. Niestety, po kilku dniach 30 – letnia kobieta zmarła, a jej znajomy w dalszym ciągu pozostaje w szpitalu.
W ubiegłą sobotę aresztowany został pod zarzutem sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób 29 – latek, który sprzedał pokrzywdzonym środki zastępcze.
Do kolejnych tragicznych skutków doszło w miniony weekend. Po zażyciu dopalaczy zmarła druga już młoda kobieta, a jej partner w stanie krytycznym trafił do szpitala. Aktualnie trwają czynności zmierzające do wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ emi/ drag/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.07.2018, 12:27 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |