Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Pleszew: Samorządowa komunikacja ruszyła

07.04.2021, 18:42aktualizacja: 07.04.2021, 18:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Archiwum UMiG w Pleszewie; Zanim autobusy wyruszyły na trasę, zostały zaprezentowane mieszkańcom
Fot. Archiwum UMiG w Pleszewie; Zanim autobusy wyruszyły na trasę, zostały zaprezentowane mieszkańcom
Samorząd Miasta i Gminy Pleszew stworzył własną komunikację autobusową. Dzięki wysokiej częstotliwości kursów oraz tanim biletom z pewnością stanie się ona bardzo popularna, również wśród seniorów.

Operatorem uruchomionej 1 kwietnia linii jest Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie, spółka miejska. Zakupione zostały dwa małe autobusy. Są niskopodłogowe i umożliwiają przewożenie osób na wózkach inwalidzkich i oraz wózków dziecięcych.

Pojazdy objeżdżają pętlowo całe miasto oraz pobliską wieś Zielona Łąka – duże osiedle domów jednorodzinnych. -  Na przystankach pojawiają się średnio co 20 minut. Autobus zatrzymuje się w 30 punktach, w tym w pobliżu instytucji publicznych i szpitala. Mamy 38 kursów dziennie od poniedziałku do piątku i 10 w soboty – tłumaczy Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Komunalnego Grzegorz Knappe.
Autobusy z dnia na dzień zyskują coraz więcej pasażerów. To wszystko dzięki dużej częstotliwości kursów i tanim biletom. Na przykład dla seniorów posiadających miejską kartę PPL 60+ koszt jednego przejazdu to tylko złotówka, a karnet miesięczny (korzystanie bez ograniczeń) kosztuje jedynie 25 zł.

Dodatkowo autobusy mają służyć ograniczeniu ruchu samochodowego. Osoby spoza miasta, które pozostawią swoje samochody na wyznaczonych parkingach buforowych, mogą korzystać z komunikacji bezpłatnie.

Kursowanie linii samorządowej jest dofinansowane przez Urząd Marszałkowski  Województwa Wielkopolskiego.

Jednocześnie nadal działają dotychczasowi komercyjni przewoźnicy: MZK Ostrów Wielkopolski, Pleszewskie Linie Autobusowe SKPL (wąskotorówka).

– To uzupełnienie dotychczasowej komunikacji miejskiej. Potrzebę częstych kursów, zwłaszcza do najważniejszych instytucji miasta i miejsc życia społecznego, zgłaszali sami mieszkańcy, np. seniorzy. Linia autobusowa została wdrożona po wielu analizach i konsultacjach z firmą zajmującą się transportem publicznym – wyjaśnia Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.04.2021, 18:42
Źródło informacji Pleszew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ