Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Polacy a nauka języków obcych: brakuje nam praktyki

05.02.2019, 13:20aktualizacja: 05.02.2019, 13:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Babbel
Babbel
Znajomość języków obcych oznacza przepustkę do rozwoju kariery zawodowej, możliwość podjęcia studiów i pracy za granicą lub poszerzenie horyzontów. Polacy są tego świadomi – 8 na 10 przyznaje, że zna na dowolnym poziomie jeden lub więcej języków obcych. Badanie przeprowadzone na zlecenie firmy Babbel dowiodło jednak, że 56% naszych rodaków – choć rozumie, co się do nich mówi w innym języku – to ma trudności z udzieleniem odpowiedzi. Z czego to wynika?

Języków uczymy się w ramach obowiązkowej edukacji, podczas korepetycji i zajęć dodatkowych oraz we własnym zakresie, korzystając z książek, programów, aplikacji. Sposobów jest wiele, jednak najważniejsze jest to, jakie przynoszą one rezultaty. Firma Babbel, twórca aplikacji mobilnej do nauki języków obcych, wraz z agencją SW Research przeprowadziła w grudniu 2018 badanie weryfikujące, jak wśród Polaków wygląda nauka języków.

Jak wygląda znajomość języków obcych wśród Polaków?

Polacy najczęściej znają jeden język – twierdzi tak 42,5% ankietowanych. Prawie co trzeci pytany zna dwa, a 7,4% z nich posługuje się trzema lub większą liczbą języków. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że Polacy nie pochwalą się mianem „narodu poliglotów”. Mimo tego prawie 40% ankietowanych przyznało, że w języku, który zna najlepiej, komunikuje się płynnie w mowie i piśmie. Co ciekawe, co czwarty respondent odczuwa barierę językową w mówieniu, mimo że potrafi w nim pisać. Przez to sam nie rozpocznie rozmowy z obcokrajowcem, chociaż prawdopodobnie zrozumiałby odpowiedź.

Jak oceniamy efektywność metod nauki?

Prawie połowa badanych jest zgodna: w metodach nauczania języków obcych brakuje spontanicznych rozmów i możliwości interakcji. Skutkiem tego jest wyżej wspomniana bariera w mówieniu. Natomiast prawie 20% osób przyznało, że zbyt mało uwagi poświęca się na naukę wymowy i akcentu. „Podczas nauki języka obcego bardzo ważne jest osłuchanie się i przyzwyczajenie do tego, w jaki sposób mówi obcokrajowiec – mówi Geoff Stead, Chief Product Officer z Babbel. – W naszej aplikacji słowa, zdania i dialogi czytają native speakerzy. Użytkownik ma je powtórzyć, a funkcja rozpoznawania mowy ocenia, czy zostało to zrobione w prawidłowy sposób” – dodaje.

Oba najczęściej wspominane aspekty, których według ankietowanych w nauce było mało, ściśle wiążą się właśnie z mówieniem.

Na co z kolei poświęca się za dużo czasu? Wielu Polaków zwracało uwagę na teorię – 31,4% respondentów wymieniło ćwiczenia gramatyczne. Niewiele mniej, bo 28,6% uważa, że skupiamy się na nauce słownictwa, ale bez przykładów ich użycia w praktyce. Na liście udzielonych na to pytanie odpowiedzi figuruje też uczenie się dialogów na pamięć i odgrywanie scenek (22,3%) oraz czytanie artykułów na tematy, które nas nie dotyczą (21,2%).

Jak chcemy uczyć się języków obcych?

Ponad połowa pytanych o to, co zwiększyłoby efektywność nauki języka obcego, wskazała interaktywność, umożliwiającą kontrolę postępów. „Babbel na bieżąco ocenia progres użytkownika i dzięki Asystentowi powtórek w odpowiednich odstępach czasu przypomina słowa i zwroty, do których musi on jeszcze wrócić – mówi Geoff Stead. – Jeśli odpowiedź jest prawidłowa, wyrażenie w kolejce do powtórki pojawi się później, niż gdyby odpowiedź była błędna. Po przejściu wszystkich etapów i podaniu prawidłowych rozwiązań aplikacja uznaje, że zwrot zagościł w pamięci użytkownika” – wyjaśnia.

Według respondentów efektywność nauki zwiększyć może również zastosowanie rozwiązań multimedialnych (40,3%), ale też skupienie się na ćwiczeniu prawidłowej wymowy (38,6%).

Badanie przeprowadzone na 1024 respondentach dowodzi, że praktyczne użycie języka obcego jest dla Polaków bardzo ważne. Są oni świadomi, że bez praktyki językowej niezwykle trudno porozumieć się za granicą, a w szczególności przezwyciężyć strach przed popełnieniem błędu w rozmowie z obcokrajowcem.

KONTAKT:

Izabela Grzelak

PR Manager

e-mail: Izabela.grzelak@dotrelations.pl

tel. kom. +48 663 010 011

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.02.2019, 13:20
Źródło informacji Babbel
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ