Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego – nowe miejsce rozwoju współpracy biznesu i nauki

05.04.2023, 15:00aktualizacja: 05.04.2023, 15:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. MJWPU/Centrum Nauki Kopernik
Fot. MJWPU/Centrum Nauki Kopernik
W Warszawie otwarto Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego, która ma służyć współpracy badawczo-rozwojowej biznesu i nauki. Projekt uzyskał prawie 17 mln zł dofinansowania ze środków europejskich.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego powstała przy warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Jak poinformowała Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych jest to interdyscyplinarna przestrzeń przeznaczona do przeprowadzania badań naukowych we współpracy z partnerami z obszaru nauki i biznesu.

„Rozumiemy jak ważny jest transfer wiedzy do młodego pokolenia i prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Fundusze Europejskie zmieniają rzeczywistość, jest to element dźwigni, a to jest miejsce rozwoju emanujące atrakcyjnością” – zaznaczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Utworzenie Pracowni kosztowało ponad 75 mln zł, z czego prawie 17 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych na działalność badawczo-rozwojową jednostek naukowych.

„Realizacja tej inwestycji zmieściła się w budżecie w tych trudnych czasach, a wsparcie przekazał samorząd województwa mazowieckiego oraz Unia Europejska w ramach programu regionalnego. Budynek będzie służyć potrzebom edukacyjnym, osobom szukającym innowacyjnych rozwiązań, to miejsce jest gotowe na współpracę z młodym pokoleniem oraz na kojarzenie myśli naukowych z biznesem” – powiedział podczas otwarcia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W Pracowni powstały: Laboratorium Rozwoju Kompetencji XXI wieku; Warsztat Rozwiązań Edukacyjnych – przestrzeń kreacji i prototypowania; Laboratorium Danych i Analiz – przestrzeń prac analitycznych; Przestrzeń Living Lab – strefa prototypowania i weryfikacji założeń rozwiązań edukacyjnych.

Działalność prowadzona w pracowni będzie się skupiać m.in. na prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych w obszarze edukacji i komunikacji naukowej, tworzeniu rozwiązań naukowych i technologicznych wykorzystywanych przez firmy oraz rozwoju nowatorskich metod edukacyjnych, służących kształceniu praktycznemu, technicznemu i zawodowemu.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.04.2023, 15:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ