Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: 30 września odbędą się egzaminy na aplikację radcowską i adwokacką

29.09.2023, 13:54aktualizacja: 29.09.2023, 13:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Aplikacja to wciąż najlepsza droga do zdobycia zawodu radcy i adwokata - informuje serwis Prawo.pl. Poprzednie lata pokazały, że zarówno z egzaminem adwokackim, jak i radcowskim lepiej radzą sobie osoby, które ukończyły aplikacje.

Jak podaje serwis Prawo.pl, w tym roku aplikanci mogli zgłaszać swoje kandydatury drogą elektroniczną - poprzez radcowski system EWNAR, a jeśli chodzi o aplikację adwokacką - elektroniczny System Obsługi Adwokatury.

Sam egzamin na aplikację będzie miał tradycyjną formę - przypomina Prawo.pl. Będzie to test jednokrotnego wyboru, a pozytywny wynik zapewni prawidłowa odpowiedź na 100 (ze 150) pytań. Termin do złożenia zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką upłynął 16 sierpnia 2023 r. i nie podlega przywróceniu.

Według informacji Prawo.pl poprzednie lata pokazały, że zarówno z egzaminem adwokackim, jak i radcowskim lepiej radzą sobie osoby, które ukończyły aplikacje. W przypadku adwokatów najwyższy poziom zdawalności uzyskali aplikanci, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji - około 90 proc. Wśród osób przystępujących do egzaminu bez ukończenia aplikacji odsetek ten wyniósł 65 proc. - czytamy w serwisie Prawo.pl.

„W roku 2023 mamy nieco więcej kandydatów na aplikację radcowską niż w roku ubiegłym” - stwierdził na łamach Prawo pl. radca prawny dr Bartosz Szolc-Nartowski, przewodniczący Komisji Aplikacji w Krajowej Radzie Radców Prawnych.

Według eksperta portalu Prawo.pl w ostatnich trzech latach ta liczba oscyluje wokół 3 tys. kandydatów w całej Polsce. Najwięcej kandydatów ubiega się o przyjęcie na aplikację w Okręgowych Izbach Radców Prawnych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku.

Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/student/egzamin-wstepny-na-aplikacje-2023,523292.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.09.2023, 13:54
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.