Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: banki zaczynają przegrywać w walce o wynagrodzenie za bezprawne kredyty

11.02.2022, 14:14aktualizacja: 11.02.2022, 14:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sądy otrzymały tysiące pozwów banków dotyczących wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu frankowego. Sąd Okręgowy w Szczecinie, gdzie zapadł jeden z pierwszych wyroków, uznał, że bankowi nie należy się wynagrodzenie pobierane po unieważnieniu umowy kredytowej, ponieważ zawieranie umów niezgodnych z prawem nie może być opłacalne – podaje Prawo.pl.

Prawo.pl wyjaśnia, że SO w Szczecinie uzasadnił wyrok stwierdzeniem, że gdyby uznać, iż bankowi należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przez kredytobiorcę, doszłoby do sytuacji, w której bankom opłacałoby się zawierać umowy niezgodne z prawem, bo zawsze by zarabiały. Według serwisu podobnie oceniają to: Rzecznik Praw Obywatelskich, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy. Odmienną opinię ma Związek Banków Polskich. 

Jak podaje serwis, szczeciński sąd stwierdził też, że domaganie się przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kredytu w przypadku unieważnienia umowy kredytowej stoi w sprzeczności z dyrektywą UE - 93/13, z której zapisów wynika, że to przedsiębiorca stosujący w umowach niedozwolone klauzule ponosi ryzyko związane z ich wyeliminowaniem i musi się takich zapisów wystrzegać.

Prawo.pl przytacza stanowisko RPO, wedle którego dochodzenie przez bank od konsumenta roszczeń za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu frankowego naruszałoby w szczególności obowiązek wywołania efektu odstraszającego w stosunku do przedsiębiorców, które wprowadzają do swoich umów nieuczciwe zapisy.

Prawnicy, wypowiadający się dla Prawo.pl, nie mają wątpliwości, że pozwy banków przeciwko kredytobiorcom o zwrot wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu skończą się porażką banków, a także koniecznością pokrycia przez banki wysokich kosztów postępowań sądowych.

Cytowani przez Prawo.pl bankowcy uważają natomiast, że brak możliwości pobierania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału stanowiłby nieproporcjonalnie wysoką sankcję, co również byłoby naruszeniem unijnej dyrektywy 93/13, mówiącej o proporcjonalności sankcji.

Prawo.pl zwraca uwagę, że w sporze frankowiczów z bankami nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa.

„Dopiero zapadają pierwsze wyroki, nie są one jeszcze prawomocne i wszystko może się zmienić. Linia orzecznicza jeszcze się nie ukształtowała. Czekamy na wyrok TSUE w tej sprawie. Dużo będzie od tego zależało” – podkreśla Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/kredyty-frankowe-banki-przegrywaja-spory-o-wynagrodzenie,513369.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.02.2022, 14:14
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ