Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Nim organizatorzy spotkań integracyjnych przystąpią do odliczania wszystkich poniesionych na ten cel wydatków, muszą najpierw dokładnie sprawdzić, kto uczestniczył w imprezie.
„Fiskus traktuje uczestników spotkań w nierówny sposób, w zależności od relacji łączących ich z organizacją” - mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy, ekspertka portalu Prawo.pl.
Według skarbówki kosztem uzyskania przychodu są wydatki, z wyłączeniem alkoholu, poniesione na rzecz pracowników, byłych pracowników, członków zarządu oraz innych osób sprawujących funkcje kierownicze.
Jak podaje portal Prawo.pl, zgodnie z wykładnią Krajowej Izby Skarbowej przedsiębiorstwa nie mogą jednak odliczać wydatków dotyczących współpracowników, czyli osób świadczących na rzecz spółki usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.
„Organizator nie odliczy też kosztów przypadających na członków rady nadzorczej, pracowników i współpracowników spółek powiązanych kapitałowo ani przedstawicieli lokalnych władz. Moim zdaniem takie rozróżnienie nie wynika wprost z przepisów, a KIS tworzy w ten sposób dodatkowe warunki odliczenia kosztów uzyskania przychodów” - mówi Joanna Rudzka.
Jak zauważa Paweł Lewandowski, doradca biznesowy, w trakcie kontroli organy podatkowe zajmują „jednolicie negatywne stanowisko”, jeśli chodzi o odliczenie wydatków przypadających na współpracowników czy kontrahentów.
„Organy podatkowe zauważają tu pole do nadużyć. Coraz częściej zdarza się, że weryfikują listy zaproszonych gości i wyrzucają z kosztów część wydatków” - twierdzi ekspert cytowany przez serwis Prawo.pl.
Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/podatki/imprezy-integracyjne-a-koszty-uzyskania-przychodu,522352.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.07.2023, 12:14 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |