Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: majątek ma zostać w rodzinie - darowizna korzystna podatkowo

03.11.2020, 11:56aktualizacja: 03.11.2020, 11:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Obawy związane z pandemią koronawirusa skłaniają wiele osób do zajęcia się swoimi sprawami spadkowymi na wypadek ewentualnej śmierci - pisze Prawo. pl. Zależy im, by przekazać dzieciom swój majątek w ten sposób, by uniknąć nadmiernego podatku - informuje portal.

Takim tanim sposobem przekazania majątku dzieciom może być darowizna. Według Prawo.pl darowizna przekazywana w najbliższej rodzinie (tzw. grupie zerowej) może być zwolniona z konieczności zapłacenia podatku od spadków i darowizn - bez względu na jej wartość - po spełnieniu dwóch warunków. Pierwszym jest zgłoszenie otrzymania darowizny do urzędu skarbowego w ciągu pół roku, drugim - udokumentowanie otrzymania pieniędzy przelewem lub przekazem.

Robert Gniezdzia, radca prawny, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci, w wypowiedzi dla Prawo.pl zwraca uwagę, że dokonanie darowizny przez rodziców lub jedno z nich, na rzecz swojego dziecka kryje w sobie kilka pułapek podatkowych. Wyjaśnia, że jeśli matka chciałaby np. podarować środki pieniężne, można zawrzeć zwykłą umowę darowizny. Jeśli z kolei przedmiotem darowizny byłaby nieruchomość, wówczas bezwzględnie konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego, co wiąże się z kosztami.

Jak podaje Prawo.pl, rodzicom częściej niż kiedyś zależy, by darowizny na rzecz dzieci trafiły tylko do nich, a nie także do ich małżonków. Paweł Szmańkowski, doradca podatkowy w RSM Poland, uspokaja, że darowizna wchodzi do majątku osobistego, chyba, że darczyńca postanowił inaczej. To wola darczyńcy przesądza o wejściu przedmiotu majątkowego (pieniędzy, nieruchomości) do majątku wspólnego, bądź do majątku osobistego.

„Jeżeli zatem syn otrzyma pieniądze od matki, a z umowy nie wynika inaczej, to pieniądze wejdą do jego majątku osobistego. Jeżeli później z tych środków nabędzie on mieszkanie, mimo istnienia wspólności majątkowej, nieruchomość również wejdzie do jego majątku osobistego” - podkreśla Szmańkowski. Potwierdza to też cytowana przez portal Agnieszka Jasica-Skalbmierska, doradca podatkowy, partner w ATA Finance. Tłumaczy, że mieszkanie otrzymane przez syna będzie stanowić element majątku osobistego małżonka, chyba że darczyńca zaznaczy, że jest to darowizna zarówno dla syna, jak i dla synowej.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/podatki/darowizny-w-rodzinie-zwolnienie-z-podatku-od-spadkow-i-darowizn,483183.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.11.2020, 11:56
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ