Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: nie wiadomo, czy można nagrywać rozmowy rekrutacyjne i debaty z szefem

16.09.2024, 12:19aktualizacja: 16.09.2024, 12:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rozmowy rekrutacyjne, a nawet rozmowy podwładnych z przełożonymi są coraz częściej nagrywane, i to przez obie strony. To forma zabezpieczenia własnych interesów. Wszyscy uczestnicy takich rozmów powinni być uprzedzeni o nagraniu, a samo nagranie zabezpieczone przed wyciekiem np. do internetu. Prawnicy zwracają jednak uwagę na brak dokładnej regulacji prawnej tego zjawiska, co powoduje problemy - sygnalizuje portal Prawo.pl.

Portal Prawo.pl przytacza opinię prawników, że nagrywanie rozmów w pracy stało się powszechnym zjawiskiem i jest coraz większym problemem.

„Problem polega na tym, że wraz z rozwojem technologii jest duża możliwość nagrywania rozmów i to nie tylko za pomocą telefonu komórkowego. Faktycznie, jest bardzo dużo takich przypadków” - powiedział portalowi Prawo.pl Waldemar Urbanowicz, adwokat z kancelarii DT-Gujski Zdebiak.

Radca prawny dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, partnerka zarządzająca w People & Law Jaroszewska-Ignatowska Sarek-Sadurska Sp.k., powiedziała portalowi Prawo.pl, że nagrania rozmów rekrutacyjnych od wielu lat są częstym dowodem w sądach. Zazwyczaj pojawiają się w sprawach o nierówne traktowanie i dyskryminację w procesie rekrutacyjnym. Sądy pracy dopuszczają ten dowód, nawet jeśli został pozyskany przez kandydata nielegalnie, tj. bez zgody osoby, którą nagrywa.

„Osoby z zespołów rekrutacyjnych od lat wiedzą, że mogą być nagrywane przez kandydatów do pracy. Prowadzą rozmowy rekrutacyjne bardzo profesjonalnie, licząc się z ewentualnym nagraniem” - mówi dr Jaroszewska-Ignatowska cytowana przez portal Prawo.pl.

Dr Jaroszewska-Ignatowska dodaje, że kandydaci muszą pamiętać, że nawet jeśli sąd dopuści jako dowód w sprawie nagranie pozyskane bez zgody osoby nagrywanej, nie może być ono rozpowszechniane, np. w sieci społecznościowej.

„Gdyby tak się zdarzyło, osoby nagrane mogłyby żądać zaprzestania naruszeń ich dóbr osobistych, odszkodowania lub zadośćuczynienia. Mogłyby także żądać przysługującej im ochrony z tytułu niezgodnego z prawem przetwarzania ich danych osobowych. Głos, wraz z innymi informacjami, jakie zostaną przekazane w nagraniu, pozwala na zidentyfikowanie nagrywanej osoby. Z tego powodu jest daną osobową” - tłumaczy portalowi Prawo.pl dr Jaroszewska-Ignatowska.

Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/kadry/czy-kandydat-do-pracy-moze-nagrac-rozmowe-rekrutacyjna,529019.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.09.2024, 12:19
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ