Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: nowe przepisy zmienią zasady zawieszania i przerywania biegu terminu przedawnienia

06.04.2022, 13:25aktualizacja: 06.04.2022, 13:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Od 30 czerwca 2022 r. zawezwanie do próby ugodowej będzie powodować jedynie zawieszenie, a nie, jak dotąd, przerwanie biegu terminu przedawnienia – informuje Prawo.pl. Zmiana ma uderzyć przede wszystkim w nieuczciwych windykatorów, jednak niektórzy eksperci cytowani przez serwis wskazują, że w wyniku nowelizacji przepisów mogą ucierpieć takie sposoby rozwiązywania sporów, jak m.in. mediacja.

Prawo.pl podaje, że od 30 czerwca 2022 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego z grudnia 2021 roku. Nowe przepisy zmienią zasady zawieszania i przerywania biegu terminu przedawnienia. Zgodnie z nimi bieg przedawnienia nie rozpocznie się, a rozpoczęty ulegnie zawieszeniu w przypadku roszczeń objętych: umową o mediację (przez czas trwania mediacji) lub wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej (przez czas trwania postępowania pojednawczego).

Celem noweli jest ukrócenie praktyki m.in. firm windykacyjnych, które mogą niemal bez ograniczeń, poprzez składanie kolejnych wniosków o zawezwanie do próby ugodowej, przerwać bieg przedawnienia roszczeń.

Cytowana przez Prawo.pl dr Aleksandra Krawczyk, adwokat, partner w Eco Legal, jest zdania, że zmiana jest potrzebna, bo instytucja zawezwania do ugody już praktycznie nie działa.

„Instytucja zawezwania do próby ugodowej utraciła swój pierwotny sens i niemal nie było, nawet po podwyższeniu opłat za wniosek, takich postępowań, w których faktycznie chodziło o zawarcie ugody. Instytucja była i jest nadużywana jako środek służący wyłącznie do przerwania biegu przedawnienia” – wyjaśnia Aleksandra Krawczyk.

Ekspertka wskazuje, że obecnie wnioski są składane nawet po kilka razy i zawsze w tym celu, żeby przerwać bieg przedawnienia. Po zmianach nie będzie to możliwe, ponieważ po okresie zawieszenia biegu przedawnienia termin nie biegnie od nowa, jak przy przerwaniu, a biegnie dalej.

Inni eksperci wypowiadający się dla Prawo.pl zauważają jednak, że w wyniku nowelizacji przepisów ucierpią alternatywne sposoby rozwiązywania sporów, m.in. mediacja.

„Z punktu widzenia promowania mediacji i rozwiązywania sporów na drogach alternatywnych to nie jest dobre rozwiązanie. Teraz to, że mediacja, tak jak i inne postępowania polubowne, czy też zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg przedawnienia, czyli on biegnie na nowo, zachęca strony, by sięgały po te rozwiązania” - mówi sędzia Olimpia Barańska-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Eksperci portalu Prawo.pl wyrażają również obawę, iż nowe przepisy uderzą w kredytobiorców frankowych i spowodują, że do sądów trafi kolejna fala pozwów.

„Obawiam się, że banki, które jak dotąd nie pozywały klientów o zwrot kapitału kredytu czy wynagrodzenie za korzystanie z niego, a ograniczały się do wniosków o zawezwanie do próby ugodowej, niebawem zaczną składać od razu pozwy o zapłatę, skoro wszczynanie postępowania pojednawczego nie będzie prowadziło do przerwania biegu terminu przedawnienia”- twierdzi Tomasz Konieczny, radca prawny, partner w kancelarii Konieczny, Polak Radcowie Prawni.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/jak-zmiany-w-przedawnieniu-wplyna-na-kredyty-frankowe,514448.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.04.2022, 13:25
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.