Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak informuje Prawo.pl, nowe przepisy wprowadzi nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem z 12 lipca 2019 roku. Według MSWiA jest ona niezbędna z uwagi na nowe sposoby działania przestępców zajmujących się fałszowaniem dokumentów.
Aby móc efektywniej przeciwdziałać temu procederowi, do rozporządzania zostanie wprowadzonych kilka ważnych zmian. Pierwsza z nich będzie dotyczyć techniki personalizacji, której celem będzie uwidocznienie jakiejkolwiek ingerencji w treść dokumentu. W ramach tej zmiany wybrane dokumenty publiczne będą musiały być zabezpieczone folią, czyli poddane laminacji. Według Prawo.pl z tego obowiązku będą wyłączone: świadectwa dojrzałości, świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, dyplomy i certyfikaty kwalifikacji zawodowych, zaświadczenia o zdaniu egzaminów eksternistycznych oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Druga zmiana doprecyzowuje wymagania dotyczące stosowania w dokumentach papierowych zabezpieczeń chroniących je przed działaniem odczynników chemicznych, wykorzystywanych przez fałszerzy do ingerencji w treść dokumentów. Nowe przepisy definiują też pojęcie papieru uczulonego na działanie odczynników chemicznych.
Trzecia grupa zmian wiąże się z uregulowaniem zasad redakcyjnych i porządkowych oraz usunięciem wątpliwości, które mieli dotąd emitenci dokumentów publicznych i wytwórcy blankietów. Będą one m.in. dotyczyć zabezpieczenia dokumentów książeczkowych drugiej kategorii ze stroną personalizacyjną w postaci naklejki.
Według prawodawcy zmiany przepisów będą dotyczyć dokumentów nowoprojektowanych i emitowanych na nowych zasadach. Dokumenty już wytworzone będą dalej w obiegu, ponieważ spełniają one minimalne wymagania w zakresie zabezpieczeń przed fałszerstwem.
Nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie 12 lipca 2022 r. Nowe wymagania w zakresie zabezpieczeń chemicznych papieru będą obowiązywały od 12 lipca 2023 roku, aby wytwórcy dokumentów mogli zaopatrzyć się w papier spełniający niezbędne wymagania w zakresie zabezpieczeń chemicznych. Nowe przepisy będą obowiązywały w tym zakresie dla dokumentów wydanych po 12 lipca 2023 r.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/zabezpieczenie-dokumentow-publicznych-przed-falszerstwem,513494.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.02.2022, 16:14 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |