Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: ostatnie prace nad europejską kartą osoby z niepełnosprawnością

08.02.2023, 11:08aktualizacja: 08.02.2023, 12:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością, która ma zapewnić jej właścicielowi szereg udogodnień na terenie UE, m.in. w obszarze kultury, wypoczynku, sportu i transport – podaje Prawo.pl. Karta ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

Europejska karta osoby z niepełnosprawnością, która będzie uznawana we wszystkich krajach UE, ma powstać w drugiej połowie 2023 r. Pilotażowo wdrożono ją w 8 państwach UE (Belgii, Cyprze, Estonii, Finlandii, Włoszech, Malcie, Rumunii i Słowenii).

Jak przypomina portal Prawol.pl, karta ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się po krajach UE i zapewnić dostęp do udogodnień w ramach dobrowolnego systemu wzajemnego uznawania statusu osoby z niepełnosprawnością. Obecnie każde państwo ma swoje przepisy i nie ma wspólnego dokumentu, który by to regulował.

Pilotaż europejskiej karty ruszył w 2016 r. z inicjatywy Europejskiego Forum Niepełnosprawności (EDF) i Europejskiej Unii Niewidomych (EBU) i trwał dwa lata.

„Projekt pilotażowy rozczarowuje, ale jest równocześnie interesujący z perspektywy kształtowania polityki, ponieważ podkreśla obecne luki w prawie UE. Karta nie przynosi harmonizacji krajowych przepisów dotyczących statusu niepełnosprawności ani kwalifikowalności do świadczeń” – brzmi stanowisko EBU, przytaczane przez Prawo.pl.

Organizacja podkreśla, że aby karta oferowała realną wartość, w całej Unii Europejskiej powinien obowiązywać jednorodny katalog powiązanych z nią świadczeń i korzyści. Powinny być one atrakcyjne i obejmować szerszy zakres usług związanych z codziennym życiem i turystyką, takich jak np. transport i dostęp do muzeów.

Cytowana prze Prawo.pl dr Anna Drabarz, prawniczka z Zakładu Prawa Międzynarodowego Publicznego na Uniwersytecie w Białymstoku i członek zarządu Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami (PFON) uważa, że obecny kształt zapisów dotyczących karty nie zawiera zbyt wielu konkretów, powstaje więc pytanie, jaki będzie ostatecznie ich zakres przedmiotowy.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w informacji dla Prawo.pl podkreśliło, że „karta umożliwi wzajemne uznawanie statusu osoby z niepełnosprawnością w państwach członkowskich UE, wskutek czego obywatel/ka RP z niepełnosprawnością będzie mógł/mogła korzystać z udogodnień wynikających z karty, ale również obywatele innych krajów członkowskich będą z niej korzystać na terenie RP”.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/europejska-karta-osoby-z-niepelnosprawnoscia,519703.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.02.2023, 11:08
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ