Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: planowane wyjątki od obowiązku postępowania informacyjnego przed rozwodem

08.12.2021, 12:55aktualizacja: 08.12.2021, 13:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rozwody osób wychowujących małoletnie dzieci ma poprzedzać postępowanie informacyjne i - jeśli wyrażą zgodę – mediacja – informuje Prawo.pl. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, by z tego obowiązku wyłączyć przypadki, w których jeden z małżonków jest prawomocnie skazany lub ma zarzuty dotyczące przemocy domowej. Projekt jest na etapie konsultacji.

Do Kodeksu postępowania cywilnego dodane zostaną art. 436[1]–436[4], zgodnie z którymi tacy małżonkowie, przed złożeniem pozwu o rozwód lub separację będą musieli złożyć wniosek o przeprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego. Po złożeniu wniosku przewodniczący wyznacza termin spotkania i wzywa strony do osobistego stawiennictwa, przepis wymaga, by spotkanie odbyło się w „najwcześniejszym możliwym terminie”.

Jak podaje Prawo.pl na spotkaniu informacyjnym strony mają być informowane i pouczane m.in. o indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa, w szczególności dla nich i ich wspólnych małoletnich dzieci oraz działaniach, które strony powinny podjąć dla utrzymania małżeństwa lub zawarcia ugody w szczególności mediacji, terapii lub innej formie wsparcia rodziny.

Jednocześnie z wyznaczeniem terminu spotkania informacyjnego sąd wyznaczy mediatora i skieruje strony do mediacji, która ma być dobrowolna i trwać miesiąc. Na wniosek stron może być wydłużona o pół roku. Według serwisu dopiero upływ tego terminu, zawarcie ugody lub śmierć któregoś z małżonków doprowadzi do umorzenia tego postępowania i daje "zielone światło" do złożenia pozwu o rozwód.

Projekt równocześnie przewiduje wyłączenia z takiego obowiązku. Zgodnie z par. 2. art. 436, rodzinnego postępowania informacyjnego nie przeprowadza się, gdy jeden z małżonków został prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo popełnione na szkodę drugiego małżonka lub ich wspólnego małoletniego dziecka, lub przedstawiono mu zarzut popełnienia takiego czynu, chyba że z wnioskiem o przeprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego wystąpi małżonek pokrzywdzony takim czynem.

Wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski, w niedawnym wywiadzie dla Prawo.pl wskazywał, że prowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego nie dotyczy spraw, w których w małżeństwie była przemoc. Podkreślał równocześnie, że takie uregulowanie kwestii pozwala „uznać, że do ewentualnego przestępstwa faktycznie doszło”.

„W przypadku niebieskiej karty wskazać należy, że stosowny wniosek przyjmowany jest przez policję w oparciu o oświadczenie strony” – mówił minister Romanowski, cytowany przez Prawo.pl. Jak podaje serwis minister przyznał również, że w części postępowań informacyjnych może dochodzić do sytuacji, gdy małżonek posiada „niebieską kartę”, w rodzinie stosowana jest przemoc, ewentualnie zastosowano nakaz opuszczenia lokalu czy zakaz zbliżania się. Zaznaczył jednak, że nie ma obowiązku uczestniczenia w spotkaniu informacyjnym i mediacji. „Jeżeli osoba pokrzywdzona takiej woli nie wyrazi – nawet np. przez swą nieobecność. Uzyska mimo to postanowienie o umorzeniu postępowania po miesiącu od daty spotkania informacyjnego i w ten sposób spełniony zostanie warunek do złożenia powództwa rozwodowego” – wyjaśnił.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/przemoc-domowa-a-postepowanie-a-postepowanie-informacyjne,512196.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.12.2021, 12:55
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ