Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: planowane wyższe kary za gwałt

21.09.2021, 10:21aktualizacja: 21.09.2021, 10:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Projekt zmian w Kodeksie karnym, który trafił właśnie do opiniowania, zaostrza kary za gwałty - informuje Prawo.pl. W przypadku śmierci osoby zgwałconej, sprawcy może grozić dożywocie. Co więcej, wyłączone ma być też przedawnienie w najdrastyczniejszych sprawach.

„Nie ulega wątpliwości, że zgwałcenia są przestępstwami o dużym ciężarze gatunkowym, godzą one w wolność człowieka w zakresie najbardziej intymnej sfery jego życia. Wysoka liczba tych przestępstw, często bardzo drastyczne formy ich popełniania, wywołują - niezależnie od konieczności podjęcia działań zmierzających do skutecznego i sprawnego egzekwowania odpowiedzialności karnej sprawców - potrzebę skuteczniejszego zwalczania tego typu przestępczości przez zapewnienie jednolitości orzecznictwa sądów w zakresie właściwej polityki kryminalnej” - wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy.

Jak podaje Prawo.pl, projektodawca rozszerza i zmienia art. 197: proponuje zwiększenie ustawowego zagrożenia przy typach kwalifikowanych, wprowadza się również typ kwalifikowany zgwałcenia przez następstwo w postaci śmierci pokrzywdzonego. W takich sytuacjach sprawca będzie podlegał karze nie krótszej niż 8 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

W proponowanym artykule 197 podwyższono górną granicę kary za doprowadzenie przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem do obcowania płciowego z 12 do 15 lat. Zmieniono też par. 3 i 4 dotyczące gwałtów. I tak w projektowanej zmianie, jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia:

*wspólnie z inną osobą,

* wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry,

*posługując się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działając w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu,

*wobec kobiety ciężarnej,

*utrwalając obraz lub dźwięk z przebiegu czynu, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.

Jeżeli sprawca dopuści się zgwałcenia małoletniego poniżej lat 15 lub w pozostałych przypadkach działa ze szczególnym okrucieństwem lub następstwem popełnionego czynu jest ciężki uszczerbek na zdrowiu, będzie podlegał karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo również karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Projekt wyłącza przedawnienie karalności w szeregu przestępstw. m.in. w przypadku tych popełnionych na szkodę małoletniego poniżej 15 lat - chodzi o gwałty ze szczególnym okrucieństwem, których następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć dziecka.

Podobnie będzie w przypadku zabójstwa dziecka w związku ze zgwałceniem lub zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. A także w przypadku gwałtów ze szczególnym okrucieństwem.

Więcej: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/gwalty-beda-zagrozone-wyzszymi-karami-za-nagrywanie-gwaltu-nawet,510717.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.09.2021, 10:21
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ