Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: salony samochodowe zarejestrują nowe auta online

04.12.2020, 11:50aktualizacja: 04.12.2020, 11:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zmiany ustawy o ruchu drogowym, które wchodzą w życie w sobotę 5 grudnia dotyczą także przedsiębiorców prowadzących salony sprzedaży samochodów, importerów i producentów pojazdów. Korzystnym dla nabywców rozwiązaniem będzie rejestracja pojazdu przez jego sprzedawcę - informuje serwis Prawo.pl.

Najważniejsze zmiany dla biznesu samochodowego dotyczą rejestracji pojazdów i dowodu rejestracyjnego. Po wykorzystaniu wszystkich okienek w tym dowodzie nie trzeba będzie go wymieniać na nowy. Jest to oszczędność 70 zł. Wydziały Komunikacji nie będą musiały wyrabiać stale nowych tablic dla nowych właścicieli przy sprzedaży samochodów firmowych - czytamy w serwisie.

Kupując samochód w Poznaniu, a rejestrując w Warszawie, nie trzeba będzie wymieniać numerów poznańskich na stołeczne. Według dr. Jacka Karcza, eksperta logistyki i transportu, cytowanego przez Prawo.pl, jest to rozwiązanie włoskie. „Tam nie da się powiązać pojazdu z regionem, gdzie ma siedzibę przedsiębiorstwo lub właściciel” - dodaje Karcz.

Wraz z nową definicją salonu sprzedaży pojazdów, pojawia się możliwość zarejestrowania samochodu w tym salonie w formie elektronicznej. Składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany w Polsce i posiada tablice rejestracyjne zgodne z przepisami.

Według sprzedawców w autoryzowanych salonach Mazdy i Toyoty, cytowanych przez Prawo.pl, takie zlecanie rejestracji było wykonywane na zlecenie klientów i kosztowało 17 zł. Teraz sprzedawcy czekają na rozporządzenie, które szczegółowo określi, jak to zrobić krok po kroku.

Nabywca pojazdu w salonie sprzedaży może upoważnić ten salon lub uprawnionego przedstawiciela tej placówki do: złożenia wniosku o rejestrację pojazdu lub odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych.

Upoważnienie to opatruje się odpowiednio podpisem własnoręcznym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. I wtedy salon sprzedaży pojazdów lub uprawniony przedstawiciel tego salonu niezwłocznie składa wniosek o rejestrację pojazdu przy użyciu formularza elektronicznego, udostępnionego w systemie teleinformatycznym wskazanym na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny właściciel pojazdu odbiera w urzędzie obsługującym salon sprzedaży lub sprzedawca przesyła te dokumenty, za pośrednictwem poczty, na adres do doręczeń wskazany we wniosku.

Odczuwalny będzie spadek kosztów rejestracji. Zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej oraz możliwość zachowania tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela spowoduje, że jednostkowy koszt rejestracji powinien zmniejszyć się nawet o 175 zł. Biorąc pod uwagę roczną liczbę rejestracji pojazdów, obywatele powinni zaoszczędzić łącznie ponad 224 mln zł., niemniej stracą samorządy, które te opłaty pobierały.

Więcej: https://www.prawo.pl/biznes/rejestracja-samochodu-od-5-grudnia-salony-zarejestruja-nowe-auto,504964.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.12.2020, 11:50
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.