Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: skarbówka niczym Sherlock Holmes sprawdzi paragony w kurortach

08.07.2022, 11:58aktualizacja: 08.07.2022, 12:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kontrolerzy skarbowi ruszyli do miejscowości turystycznych, by sprawdzić, czy smażalnie ryb, lodziarnie i pensjonaty używają kas fiskalnych, a także wystawiają paragony. Sposobem kontroli mają być m.in. nabycia sprawdzające, filmowane miniaturowymi kamerami, a za nieprawidłowości mają być wystawiane co najmniej tysiączłotowe mandaty - informuje serwis Prawo.pl.

Od 4 lipca do 28 sierpnia kontrolerzy skarbowi prowadzą akcję „Lato 2022”, obliczoną na zwalczanie szarej strefy w branży turystycznej - na ich celowniku znajdą się popularne miejscowości wypoczynkowe oraz działające tam hotele, punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu turystycznego i inne miejsca, gdzie turyści wydają pieniądze. Takie akcje podejmowano już w poprzednich sezonach letnich, ale tegoroczna akcja ma być wyjątkowa.

Jak donosi serwis Prawo.pl, teraz kontrolerzy mają wykorzystywać nowe uprawnienie, czyli tzw. nabycie sprawdzające, które polega na tym, że kontroler incognito kupuje towar lub usługę, po czym ujawnia kim jest i wystawia mandat, jeśli stwierdzi np. że nie wydano mu paragonu; kontrolerzy otrzymali nieformalne zalecenie, by za nieprawidłowości wystawiać mandaty nie niższe, niż tysiąc złotych; nabycia sprawdzające mają być filmowane miniaturowymi kamerami. Do tego kontrolerom wyznaczono dość ambitne cele - mają działać w dwuosobowych zespołach, a - jak podaje Prawo.pl - od każdego zespołu oczekuje się, że każdego dnia pracy dokona 12-18 nabyć sprawdzających.

Portal Prawo.pl pisze, że Ministerstwo Finansów zapytane o wakacyjne działania skarbówki odpowiedziało, że chodzi o „zwiększenie stopnia prawidłowości wypełniania obowiązków podatkowych przez podmioty prowadzące ewidencję sprzedaży towarów i usług przy zastosowaniu kas rejestrujących”, a akcja ma mieć też wpływ na „zmniejszenie luki podatkowej, zapewnienie uczciwej konkurencji, wspieranie rzetelnych podatników oraz budowanie świadomości prawno-podatkowej społeczeństwa”.

Według portalu resort finansów deklaruje, że skala tegorocznej akcji będzie nie mniejsza, niż wcześniejszych - ubiegłorocznego lata skarbówka dokonała prawie 62 tys. kontroli.

Więcej: https://www.prawo.pl/podatki/kontrola-kas-fiskalnych-i-paragonow,516087.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.07.2022, 11:58
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.