Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: ubezpieczenie uchroni przedsiębiorcę przed kosztami w przypadku spowodowania szkód w środowisku naturalnym

19.08.2022, 12:10aktualizacja: 19.08.2022, 12:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jeżeli uda się ustalić sprawcę szkód w Odrze, poniesie gigantyczne koszty – zauważa Prawo.pl. W opinii ekspertów portalu zapobieganie katastrofom ekologicznym nie zawsze się jednak udaje, a koszty ich naprawy są bardzo wysokie. Firmy mogą jednak ubezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkód w środowisku.

Prawo.pl informuje, że zgodnie z art. 6 pkt 11 ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, naprawienie szkody w środowisku polega na odtworzeniu środowiska do stanu sprzed szkody w miejscu jej wystąpienia. Gdy odtworzenie nie jest możliwe, wówczas działania naprawcze obejmą utworzenie podobnego ekosystemu w innej lokalizacji.

„Nawet niewielki wyciek paliwa ze zbiornika pojazdu może skutkować odszkodowaniem z ubezpieczenia rzędu kilkuset tysięcy złotych na pokrycie działań naprawczych. Wyciek większej ilości substancji i długi czas naprawy szkody to już wielomilionowa wypłata z ubezpieczenia” – wyjaśnia cytowany przez Prawo.pl Łukasz Jastrzębski, menedżer ds. oceny ryzyka ubezpieczeń środowiskowych w Collonade.

Na szczęście przedsiębiorcy mogą ubezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkód w środowisku, np. poprzez rozszerzenie standardowej polisy OC o odpowiednią klauzulę.

Prawo.pl podaje, że dostępne są również ubezpieczenia środowiskowe - osobne produkty dla przedsiębiorców, które chronią finansowo zarówno firmę odpowiedzialną za szkodę środowiskową, jak i roszczenia podmiotów dotkniętych takim zdarzeniem.

Tego typu ubezpieczenia dają kompleksową ochronę na wypadek zniszczeń w środowisku naturalnym, w tym m.in. pokrywają koszty działań zapobiegawczych i naprawczych podjętych w celu przywrócenia środowiska do stanu sprzed zdarzenia, poniesionych w oparciu o aktualne prawo środowiskowe.

W opinii Łukasza Jastrzębskiego, dobry produkt ubezpieczenia środowiskowego pokryje także inne koszty, związane np. z utratą dobrej reputacji.

„Spowodowanie przez firmę skażenia to ogromny cios dla jej reputacji. W ramach odszkodowania z ubezpieczenia środowiskowego klient będzie mógł również przeznaczyć środki na specjalistów od poprawy wizerunku” – podkreśla ekspert.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/jak-naprawic-szkode-w-srodowisku,516786.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.08.2022, 12:10
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.