Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Premier w Gdańsku: Aram Rybicki był jednym z tych, którzy walczyli o wolną Polskę (komunikat)

10.04.2015, 16:37aktualizacja: 10.04.2015, 16:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Ewa Kopacz wzięła udział w uroczystości nadania imienia Arkadiusza "Arama" Rybickiego Pozytywnej Szkole Podstawowej w Gdańsku. "Wybraliście wyjątkowego człowieka na patrona swojej szkoły" – powiedziała premier zwracając się do uczniów i przedstawicieli placówki.

"Chcę żebyście pamiętali nazwę waszej szkoły. Pozytywne myślenie pomaga nam wszystkim, szczególnie w tak trudnych sytuacjach jak dziś, w rocznicę katastrofy smoleńskiej, gdzie zginęło 96 wybitnych ludzi" – powiedziała szefowa rządu do uczniów Pozytywnej Szkoły Podstawowej.

Podkreśliła, że nowy patron szkoły był jej przyjacielem. "Nie był tylko politykiem. Był bardzo pogodnym człowiekiem, wyjątkowym ojcem i społecznikiem, który oddawał czas innym" – pokreśliła.

Dodała, że Arkadiusz Rybicki należał do pokolenia Solidarności, "był jednym z tych, którzy walczyli o wolną Polskę".

"Nie mogliście lepiej wybrać. Wybraliście wyjątkowego człowieka na patrona swojej szkoły" – zaznaczyła premier Ewa Kopacz. Stwierdziła, że dla uczniów to także zobowiązanie.

Szefowa rządu podkreśliła, że Arkadiusz Rybicki cenił ponad wszystko wolność. "Ucząc się w tej szkole, uczcie się tolerancji dla innych. Nie zabierajcie im kawałka wolności, do którego mają prawo. Nawet, gdy myślą inaczej starajcie się ich polubić i szanować, a nie zwalczać" – zaapelowała do uczniów.

Premier Ewa Kopacz prosiła też uczniów, by starali się rozwiązywać spory na drodze kompromisu, "bo w trudnych sytuacjach kompromis jest bezcenny".

"Uczcie się od Arama ciepła i zdolności podzielenia się z innymi, nawet jak niewiele macie. Uczcie się od swojego patrona solidności, bądźcie pracowici. Przynoście do swoich domów tę odrobinę ciepła, którą zawsze Aram rozsiewał wokół nas. Bądźcie szczęśliwi w tej szkole" – powiedziała.

* * *

Arkadiusz Rybicki zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu TU 154 pod Smoleńskiem. W latach 80. członek NSZZ "Solidarność". W sierpniu 1980 wspierał robotników Stoczni Gdańskiej. Wspólnie z Maciejem Grzywaczewskim spisał 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego na tablicy , która przeszła do historii jako symbol tamtych dni. Na początku lat 90. bliski współpracownik prezydenta Lecha Wałęsy. Działacz polityczny i społeczny. Założyciel Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.04.2015, 16:37
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ