Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Czerwcowa odsłona 8. edycji Kongresu 590 odbywała się pod hasłem „Przestrzenie wolności”.
„Najważniejszymi tematami, o których tu się mówiło były obronność, energetyka i przestrzeń wolności. To rzeczy, które do tej pory funkcjonowały jako aksjomaty i które trzeba na nowo zdefiniować. Wynika to oczywiście z sytuacji na świecie – wojny i przemian geopolitycznych” – mówił, podsumowując Kongres 590, jego prezes Wojciech Majewski.
Wojna w Ukrainie i związane z nią zmiany geopolityczne na nowo zdefiniowały pojęcie wolności, wskazując ogrom zagrożeń i uświadamiając wagę koordynacji działań krajów oraz sojuszy jako jedynej drogi obrony wspólnych wartości, gwarantujących prawo każdego narodu do niepodległości i samostanowienia.
„Na tegoroczny Kongres staraliśmy się zaprosić wielu liderów opinii. Stąd obecność generała sir Richarda Shirreffa, autora bestselleru >>2017. Wojna z Rosją<<, książki, która w pewien sposób przewidziała dzisiejszą sytuację w Ukrainie. Generał był zastępcą szefa wojsk NATO w Europie, jest więc osobą bardzo kompetentną. Zaprosiliśmy też byłego sekretarza generalnego NATO, Andersa Fogh Rasmussena” – wspomniał prezes Majewski.
Wśród oficjalnych gości 8. edycji Kongresu poza wymienionymi powyżej osobami znaleźli się też m.in.: Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej i założycielka Instytutu im. Hannah Arendt; Bryan Caplan, profesor ekonomii na George Mason University i autor bestsellera „Egoistyczne powody, żeby mieć więcej dzieci”; Bjørn Lomborg, duński naukowiec i ekolog; gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u; prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki; ks. prof. Waldemar Chrostowski, teolog.
O tym, że kwestie geopolityki czy obronności są niezwykle ważne dla społeczeństwa świadczy fakt, że każdy z paneli poświęconych tej tematyce cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
„Na panelach poświęconych obronności czy geopolityce mieliśmy tak wiele osób, które chciały posłuchać dyskusji, że czasami nie było miejsc. To świadczy o tym, że wybraliśmy tematy spotkań celnie - każdy gdzieś instynktownie czuje, co jest naprawdę ważne” – podkreślił Wojciech Majewski.
Mówiąc o istotnych tematach, które pojawiły się na tegorocznym kongresie i które będą aktualne w przyszłości prezes Kongresu 590 wymienił energetykę, sposoby funkcjonowania OZE, tematy obronne, czyli np. stosunek Polaków do broni.
„Musimy się zastanowić, jak w tym ostatnim obszarze funkcjonować, bo nie jest to jeszcze zdefiniowane. Kraje takie jak: Szwajcaria, Finlandia czy Izrael mają wysoką liczbę broni przypadającą na jednego mieszkańca. Jesteśmy na szarym końcu, a rzeczywistość wojenna przybliżyła się do nas drastycznie, bo to jest tuż za naszą granicą. Tam ludzie muszą umieć się bronić i myślę, że Polacy też powinni. To rzeczywistość, do której powinniśmy się przygotować, a nie udawać, że jej nie ma” – podsumował prezes Majewski.
Cztery sceny, 10 obszarów tematycznych, dwa międzynarodowe fora gospodarcze oraz 50 paneli i wystąpień z udziałem wielu wybitnych ekspertów z kraju i zagranicy - w Warszawie zakończyła się właśnie 8. edycja Kongresu 590. Wydarzenie było objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 23.06.2023, 12:10 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |