Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Przyszłość Europy: debaty o propozycjach obywateli z reprezentantami z Ukrainy

11.03.2022, 13:05aktualizacja: 11.03.2022, 13:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP
Zgromadzenie plenarne Konferencji w sprawie przyszłości Europy, podczas debaty z udziałem obywateli i parlamentarzystów z Ukrainy o roli Unii Europejskiej w świecie, omówi propozycje zgłoszone przez Europejskie Panele Obywatelskie.

Około 30 przedstawicieli Ukrainy będzie obecnych w ten weekend w Strasburgu na Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Wśród nich znajdą się parlamentarzyści z Rady Najwyższej Ukrainy, przedstawiciele stowarzyszenia PromoUkraina oraz uchodźcy uciekający przed wojną na Ukrainie. Niektórzy z nich zabiorą głos, by podzielić się swoimi poglądami podczas rozmowy na temat „UE w świecie”. Debata odbędzie się w piątek i sobotę (11 i 12 marca 2022 r.).

40 zaleceń przygotował Europejski Panel Obywatelski „UE w świecie / migracja”, który spotkał się w dniach 11-13 lutego 2022 r. w Maastricht w Holandii, a 48 zaleceń - Panel „Silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i zatrudnienie / edukacja, kultura, młodzież i sport / transformacja cyfrowa”, który zakończył prace w dniach 25-27 lutego w Dublinie w Irlandii. Zalecenia te, a także pomysły na te same tematy pochodzące z krajowych paneli obywatelskich zorganizowanych przez państwa członkowskie, zostaną teraz przedstawione i omówione na sesji plenarnej konferencji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Zgromadzenie plenarne omawia pogrupowane według tematów zalecenia krajowych i europejskich paneli obywatelskich oraz informacje zgromadzone za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej, bez określonych z góry wyników. W oparciu o konsensus Zgromadzenie Plenarne przedstawi swoje propozycje Radzie Wykonawczej. Rada Wykonawcza sporządzi raport, przy pełnej współpracy i przejrzystości ze Zgromadzeniem Plenarnym.

Panele wybrały 80 obywateli (po 20 z każdego panelu) na swoich reprezentantów podczas zgromadzenia plenarnego. Ostatnia sesja Zgromadzenia Plenarnego odbyła się 21 i 22 stycznia w Strasburgu. Więcej informacji na temat składu, celu i pracy Zgromadzenia Plenarnego, a także możliwość pobrania wszystkich istotnych dokumentów na nadchodzący weekend, można znaleźć na stronie internetowej Zgromadzenia Plenarnego Konferencji.

Cztery europejskie panele obywatelskie są inicjatywą prowadzoną przez obywateli i stanowią filar Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Około 200 Europejczyków w różnym wieku i z różnych środowisk, ze wszystkich państw członkowskich, spotkało się w każdym panelu (osobiście i na odległość), aby przedyskutować i przyjąć zalecenia dotyczące wyzwań stojących przed Europą obecnie i w przyszłości. Ich rozważania są oparte na informacjach zebranych z całej Europy za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej oraz podczas wydarzeń organizowanych w państwach członkowskich i są wspierane prezentacjami wybitnych pracowników naukowych i innych ekspertów.

Wkład obywateli UE w prace Konferencji, przekazany do 20 lutego za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej, zostanie uwzględniony w sprawozdaniu końcowym, które zostanie sporządzone 17 marca. Obywatele mogą jednak nadal przesyłać swoje uwagi za pomocą platformy, kontynuując debatę online. Uwagi zgłoszone po 20 lutego mogą zostać uwzględnione w sprawozdaniu końcowym po 9 maja.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.03.2022, 13:05
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ