Newsletter

Polityka i społeczeństwo

RPO o procedurze repatriacyjnej (komunikat)

26.10.2015, 14:13aktualizacja: 26.10.2015, 14:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- RPO informuje:

W publicznej debacie dominuje opinia, że państwo polskie zaniedbało kwestię repatriacji osób polskiej narodowości, które zamieszkują na Wschodzie. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do Prezesa Rady Ministrów.

W związku z toczącą się obecnie dyskusją dotyczącą przyjęcia do Polski migrantów pochodzących z Afryki i Bliskiego Wschodu, pojawiają się zarzuty związane z niewłaściwą polityką państwa wobec repatriantów z byłych republik radzieckich. Zdaniem Rzecznika oba wyzwania powinny być traktowane przez władze publiczne priorytetowo. W wystąpieniu RPO przedstawił propozycje zmian, które powinny ułatwić Polakom na Wschodzie powrót do ojczyzny.

Przede wszystkim wsparcie, jakie gminy mogą otrzymać z budżetu państwa na zapewnienie repatriantom warunków do osiedlenia się, okazuje się niewystarczające. Ponadto należy doprecyzować przepisy ustawy o repatriacji tak, aby osoby, które chcą potwierdzić swoje polskie pochodzenie wiedziały, jakie konkretnie przesłanki muszą spełnić. Warto rozważyć również zniesienie obowiązku wykazywania przez wnioskodawcę swojego związku z polskością. Osoby zainteresowane repatriacją często przez dziesięciolecia funkcjonowały w innej rzeczywistości i mogą mieć trudności z biegłym posługiwaniem się językiem polskim. Niemniej istotną kwestią jest zapewnienie osobom przyjeżdżającym do Polski w ramach repatriacji wsparcia i pomocy w rozpoczęciu nowego życia.

Dr Sylwia Spurek, Zastępczyni RPO ds. Równego Traktowania: Ubiegający się o powrót do Polski potrzebują jasnych i czytelnych procedur. Przepisy, które obecnie funkcjonują, są w tym zakresie nieefektywne, a cały proces wymaga usprawnienia. Aby sprostać oczekiwaniom społecznym, władze publiczne muszą otworzyć się na repatriantów i poprzez zmianę prawa ułatwić im powrót do kraju.

Marcin Sośniak, Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO: Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z apelem o pilne podjęcie prac nad zmianą ustawy o repatriacji. Najważniejsze proponowane przez Rzecznika zmiany dotyczą zasad finansowania kosztów ponoszonych przez gminy w związku z zaproszeniem repatriantów oraz przyznania prawa do repatriacji osobom, które nie mogą wykazać swojego związku z polskością. Wprowadzenie takich zmian powinno zachęcić władze samorządowe do zaangażowania się w proces repatriacji i stworzyć Polakom osiadłym na Wschodzie realną szansę na powrót do ojczyzny, z gwarancją uzyskania w Polsce niezbędnej pomocy instytucjonalnej i finansowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.10.2015, 14:13
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ