Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rzecznik Praw Pacjenta: podpisaliśmy z Policją porozumienie o współpracy dla dobra pacjentów w kryzysie psychicznym

10.12.2024, 08:00aktualizacja: 10.12.2024, 15:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - Kadr z filmu
PAP - Kadr z filmu
Rzecznik Praw Pacjenta i Komendant Główny Policji podpisali porozumienie o współpracy, w ramach którego policjanci i ratownicy medyczni będą się uczyć zasad bezpiecznej interwencji wobec osób w kryzysie psychicznym - poinformował Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Podczas podpisania porozumienia w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że jego przedstawiciele i policjanci odbyli szereg spotkań na temat bezpieczeństwa pacjentów.

„Na tych spotkaniach omówiliśmy postępowania z pacjentem w ramach stosowania ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Pochyliliśmy się również nad przestrzeganiem przepisów normujących interwencje policyjne, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta oraz doprowadzenia go do szpitala” - wyjaśnił Bartłomiej Chmielowiec.

Dodał, że podczas spotkań wyznaczono obszary współpracy, która przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa i poszanowania praw pacjentów przez funkcjonariuszy policji oraz ratowników medycznych policji w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

„Nierzadko powracającym tematem w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta jest stosowanie przymusu bezpośredniego przez policję w trakcie interwencji i doprowadzenia do podmiotu leczniczego, w tym m.in. użycia kajdanek w przypadku braku innych środków przymusu bezpośredniego. Jest to obszar, który wymaga wypracowania dobrych rozwiązań” - zaznaczył Chmielowiec. 

Jak podkreślił, wspólne szkolenia będą źródłem dobrych praktyk, które pozwolą zwiększyć zrozumienie potrzeb osób w kryzysie psychicznym i nawiązanie odpowiedniej - czyli nieprowokującej, pełnej empatii - komunikacji między pacjentem a policjantem.

Według Chmielowca porozumienie pozwoli na wymianę eksperckiej wiedzy w zakresie praw pacjentów oraz wzmocni współpracę pomiędzy Policją a podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych. 

Rzecznik Praw Pacjenta podkreślił, że widzi i docenia trudną pracę policjantów na co dzień. Jego zdaniem coraz częściej funkcjonariusze muszą się mierzyć z bardzo trudnymi sytuacjami, które wymagają specyficznej interwencji, np. gdy pacjent jest w kryzysie psychicznym albo jest nadmiernie pobudzony w wyniku spożycia środków odurzających. 

„Wspólnie chcemy odpowiedzieć na to wyzwanie, żeby z jednej strony policjanci czuli się bezpiecznie, z drugiej strony, żeby bezpieczny był personel medyczny, a także pacjent” - skwitował Chmielowiec. 

Dodał, że podpisane z Policją porozumienie przyczyni się do tego, że obywatele będą mogli poczuć się lepiej zaopiekowani. 

Jak wskazał inspektor dr Tomasz Michułka, zastępca Komendanta Głównego Policji, wiele z realizowanych każdego dnia policyjnych interwencji należy do trudnych, ze względu na stan psychofizyczny osób wobec których prowadzone są czynności, spowodowany m.in. zażyciem różnego rodzaju środków odurzających.

„Podpisane porozumienie z Rzecznikiem Praw Pacjenta jest bardzo istotne dla polskich funkcjonariuszy, ponieważ wspólna wymiana doświadczeń i wspólny trening pozwolą na realizowanie interwencji z poszanowaniem praw i godności drugiej osoby, ale także poprawią bezpieczeństwo zarówno osoby, wobec której podejmowana jest interwencja, jak i samych policjantów i ratowników medycznych” - wskazał.

Według inspektora Michułki współpraca ta pozwoli na poprawę komunikacji pomiędzy interweniującymi funkcjonariuszami.

Dodał, że celem podjętej współpracy jest podniesienie poziomu poczucia bezpieczeństwa osób uczestniczących w interwencji, w tym także osób postronnych i ograniczenie sytuacji kryzysowych.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 10.12.2024, 08:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ