Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Sztab Generalny Wojska Polskiego informuje:
Ocena sytuacji bezpieczeństwa, gotowość Sił Zbrojnych RP do obrony państwa, a także aktualny potencjał armii i priorytety procesu jej transformacji to główne tematy omówione podczas wizyty studyjnej posłów Sejmowej Komisji Obrony Narodowej w Sztabie Generalnym WP.
Podczas spotkania z udziałem generała Wiesława Kukuły, szefa SGWP, jego zastępców oraz szefów zarządów, parlamentarzystom przedstawiona została informacja na temat obecnego stanu Sił Zbrojnych RP oraz kierunków ich rozwoju. Podkreślono, że diametralne zmiany w środowisku bezpieczeństwa, wywołane m.in. agresją Rosji na Ukrainę oraz analizy i wnioski płynące z tego konfliktu zostały uwzględnione w planowaniu procesu transformacji SZ RP. Polska buduje zwartą, skuteczną i zintegrowaną armię, dobrze wyszkoloną i wyposażoną.
Jak zaznaczono podczas rozmów, celem tych działań jest niedopuszczenie do wybuchu wojny, poprzez skuteczne i wiarygodne odstraszanie, realizowane jako wspólny wysiłek całego NATO. W przypadku jego niepowodzenia siły zbrojne są natychmiast gotowe do odparcia agresji przeciwnika, stąd tak ważna jest transformacja SZ RP.
Transformacja jest drugą z czterech linii wysiłku, które zostały zdefiniowane w Sztabie Generalnym WP na najbliższe lata. Pozostałe to odstraszanie i gotowość bojowa, rozwijanie świadomości obronnej i odporności państwa oraz budowa dobrej wartości służby, wraz ze wsparciem rodzin żołnierzy i weteranów. Transformacja jest budowaniem i utrzymywaniem stałej przewagi nad przeciwnikiem, nie tylko przez wymianę sprzętu i modernizację, ale także przez kompleksową, zrównoważoną budowę zdolności.
Posłowie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej wysłuchali także informacji na temat struktury SZ RP i planowanych zmian w jej obszarze, dostosowanych do przyszłych wyzwań. Omówiono również system szkolenia żołnierzy, w tym zmiany w procesie szkolenia rezerw osobowych. Zaprezentowany został mechanizm planowania operacyjnego oraz wpływ zrealizowanych i planowanych zakupów uzbrojenia na utrzymanie i rozwój potencjału bojowego Sił Zbrojnych RP.
Spotkaniu towarzyszyła merytoryczna dyskusja dotycząca najważniejszych spraw związanych z obecnym i przyszłym funkcjonowaniem armii oraz planowaniem jej rozwoju w dalszej i bliższej perspektywie. Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Andrzej Grzyb podziękował za przyjęcie komisji w Sztabie Generalnym WP i zapewnił, że dzisiejsze spotkanie stanowi zachętę do kontynuacji wspólnego dialogu.
W podsumowaniu generał Wiesław Kukuła podziękował przewodniczącemu oraz posłankom i posłom za przyjęcie zaproszenia, konstruktywną i wartościową dyskusję oraz docenił okazję do budowania wspólnej świadomości w zakresie sytuacji bezpieczeństwa oraz rozwoju polskich sił zbrojnych.
Podczas wizyty w SGWP posłowie złożyli wieniec przy tablicy upamiętniającej śp. generała Franciszka Gągora, byłego szefa Sztabu Generalnego WP, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
***
Komisja Obrony Narodowej jest jedną z blisko 30 stałych komisji sejmowych. Do zakresu jej działania należą sprawy obrony państwa, dotyczące zwłaszcza działalności sił zbrojnych, systemu oraz funkcjonowania obrony terytorialnej kraju i obrony cywilnej, wykonywania obowiązków w dziedzinie umacniania obronności przez organy państwowe i przedsiębiorstwa państwowe, organizacje spółdzielcze i społeczne oraz przez obywateli, a także sprawy zakładów przemysłu obronnego. W obecnej, X kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w SKON zasiadają 42 osoby.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ fr/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.04.2024, 20:29 |
Źródło informacji | SGWP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |