Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Stanowisko OZZLW wobec braku zachowania dobrostanu oraz znęcania się nad zwierzętami

07.02.2023, 10:49aktualizacja: 07.02.2023, 10:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdrowie Zwierząt” wyraża swój sprzeciw wobec braku zachowania dobrostanu oraz znęcania się nad zwierzętami. Sytuacje opublikowane w materiale portalu onet.pl pt. „Droga na rzeź” ukazujące rażące łamanie praw zwierząt podczas rozładunku na terenie zakładu, zdaniem OZZLW należy uznać za skandaliczne i nie mające racji bytu.

OZZLW stoi na stanowisku, że każdemu zwierzęciu jako istocie żyjącej, zdolnej do odczuwania bólu i cierpienia bez względu na okoliczności, w jakich się znajduje, należy się poszanowanie, ochrona i opieka.

Zdaniem OZZLW ograniczony i coraz to w większym stopniu umniejszany udział urzędowych lekarzy weterynarii podczas kontroli dobrostanu zwierząt w całym procesie transportu nie pozwala na zapewnienie prawidłowego nadzoru nad przemieszczanymi zwierzętami i zagwarantowanie im przestrzegania prawidłowych warunków bytu i należnej im opieki ze strony człowieka.

OZZLW uważa, że zwiększenie uprawnień oraz roli urzędowych lekarzy weterynarii spowoduje, że przestanie dochodzić do nadużyć praw. Lekarze weterynarii mają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz etykę, które każą stać na straży dobrostanu zwierząt.

Dobrostan zwierząt jest miernikiem jakości i bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego.

OZZLW zachęca hodowców, producentów, przetwórców i sprzedawców żywności pochodzenia zwierzęcego oraz wszystkie podmioty zainteresowane dobrostanem zwierząt do podjęcia wspólnych działań na rzecz zapewnienia zdrowia i ochrony zwierząt oraz poszukiwania rozwiązań, by nie dochodziło do takich sytuacji.

Źródło informacji: OZZLW

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.02.2023, 10:49
Źródło informacji OZZLW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ