Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Świętokrzyskie: wsparcie dla projektu „Dziś uczeń - jutro student” - 55 mln zł z UE na edukację w regionie

31.07.2023, 16:30aktualizacja: 31.07.2023, 16:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UMWŚ
UMWŚ
Pierwsza, zawarta w poniedziałek umowa na wsparcie z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, przewiduje ponad 55 mln zł unijnego dofinansowania dla projektu „Dziś uczeń - jutro student”, który będzie realizować Politechnika Świętokrzyska we współpracy z kilkunastoma partnerami.

Umowę podpisali marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik i rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba.

„Zawierana dzisiaj umowa to symboliczne rozpoczęcie wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, dzięki któremu w ciągu najbliższych siedmiu lat do regionu napłynie ogromna kwota, bo blisko 1,5 mld euro, a więc około 7 mld zł. Te fundusze europejskie przeznaczymy m. in. na inwestycje infrastrukturalne, na ochronę środowiska i działania proekologiczne, a także na wspieranie świętokrzyskiej przedsiębiorczości i innowacyjności. Bardzo ważną częścią nowego programu będą także działania „miękkie”, rozwijające usługi społeczne dla mieszkańców, wsparcie dla pracowników firm i instytucji, opiekę zdrowotną oraz edukację. Dzisiaj zawierana umowa dotyczy właśnie kształcenia świętokrzyskiej młodzieży” - powiedział po podpisaniu umowy Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Z projektu ma skorzystać ponad 9 tys. świętokrzyskich maturzystów.

„Projekt >>Dziś uczeń - jutro student<< ma strategiczne znaczeniu dla regionalnej edukacji średniej i wyższej, jestem przekonana, że jego efekty szybko staną się widoczne. Z projektu skorzysta ponad 9 170 uczennic i uczniów szkół średnich z całego województwa świętokrzyskiego. Będzie to młodzież przygotowująca się do matury, uczęszczająca do ostatnich i przedostatnich klas szkół zawodowych oraz ogólnokształcących województwa świętokrzyskiego. Główne założenia projektu to z jednej strony rozbudzenie w uczennicach i uczniach zainteresowania podjęciem studiów na kierunkach związanych z inżynierią, technologią, przedmiotami technicznymi i matematyczno-przyrodniczymi. Z drugiej zaś strony celem jest uzupełnienie braków w wiedzy młodzieży w zakresie przedmiotów ścisłych oraz rozbudzenie ambicji i motywacji do nauki tych przedmiotów. Oczekujemy, że projekt Politechniki Świętokrzyskiej przyczyni się do zwiększenia liczby osób, wybierających studia na kierunkach inżynierskich i matematyczno-przyrodniczych w uczelniach wyższych naszego regionu” - podkreśliła wicemarszałek Renata Janik.

Dla młodzieży, uczestniczącej w projekcie „Dziś uczeń - jutro student”, zaplanowano m.in. zajęcia z niestandardowego doradztwa zawodowego, zajęcia praktyczne na uczelniach wyższych (m. in. laboratoria, warsztaty, wykłady itd.), ponadto zajęcia z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz z języka angielskiego specjalistycznego, a także warsztaty z efektywnego uczenia się.

„Liczymy na to, że projekt pozwoli maturzystom poprawić swoją wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych i tym samym zakwalifikować się do naszych uczelni. Istotne jest to, że zajęcia dla maturzystów będą odbywały się bezpłatnie. Stwarza to szansę uczniom, w których domach nie ma środków na dodatkowe lekcje i zajęcia” - podkreślił rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba.

Dodatkowo w ramach projektu mają być organizowane cykliczne festiwale nauki i techniki w Politechnice Świętokrzyskiej i Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, pikniki naukowe w wybranych powiatach, konkursy przedmiotowe, konkurs o platynowy indeks Politechniki, wizyty studyjne i branżowe dla uczniów w firmach, wdrażających innowacyjne technologie, a także wyjazdowe szkolenia edukacyjne.

„Projekt >>Dziś uczeń - jutro student<< to nie tylko ogromna szansa na wzrost liczby studentów na kierunkach technicznych w naszym regionie - w strategicznej perspektywie kilku dalszych lat celem jest zasilenie świętokrzyskiego rynku pracy przez znaczną liczbę dobrze wykształconych fachowców” - oceniła Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Projekt rusza we wrześniu 2023 roku i potrwa do czerwca 2027 roku. Jego liderem jest Politechnika Świętokrzyska, ściśle współpracująca z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz z 11 samorządami województwa świętokrzyskiego (gmina Kielce, powiat buski, powiat jędrzejowski, powiat kazimierski, powiat opatowski, powiat ostrowiecki, powiat pińczowski, powiat sandomierski, powiat skarżyski, powiat starachowicki, powiat staszowski).

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.07.2023, 16:30
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ