Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Szef PE na unijnym szczycie: Unia Europejska musi walczyć z nierównościami

25.06.2021, 09:21aktualizacja: 25.06.2021, 09:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Copyright: European Union
Copyright: European Union
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał w czwartek przywódców UE do dotrzymania obietnic ws. certyfikatu podróży i rozwiązania problemu nierówności w odbudowie po pandemii COVID-19.

Szef PE wygłosił apel do szefów państw i rządów UE na początku szczytu Rady Europejskiej, zaznaczając, że istnieje perspektywa powrotu do normalności dzięki kampanii szczepień i innym środkom, takim jak unijny certyfikat cyfrowy COVID, który ułatwi Europejczykom bezpieczne podróżowanie do innych krajów UE.

„Wiemy jednak, że te narzędzia będą działać tylko wtedy, gdy kraje będą je ściśle koordynować między sobą i jednolicie je stosować. Najgorzej byłoby rozbudzić oczekiwania naszych obywateli i przedsiębiorstw, a następnie rozczarować ich brakiem porozumienia między państwami członkowskimi” – powiedział Sassoli.

Szef PE oświadczył, że Parlamentowi Europejskiemu zależy na wzmocnieniu kompetencji unijnych agencji zajmujących się zdrowiem. „Krok po kroku mamy możliwość budowania zdolności i mechanizmów niezbędnych do prowadzenia wspólnej polityki zdrowotnej” – zaznaczył, wspominając, że ostatnie badanie Eurobarometru wykazało, że jest to priorytet dla obywateli UE.

Sassoli powiedział również, że UE powinna wykorzystać okazję do walki z nierównościami. W jego ocenie, „europejski projekt, który chcemy zbudować”, musi uwzględniać potrzeby pracowników, musi koncentrować się na walce z ubóstwem i na zmniejszaniu nierówności, musi również dbać o godność ludzi i zagwarantowanie godziwych wynagrodzeń pracownikom obu płci.

Odnosząc się do tematu migracji i azylu, szef PE wezwał do wprowadzenia nowych, wspólnych unijnych przepisów. „Musimy określić wspólne zasady przyjmowania osób schodzących na ląd i ratownictwa na morzu. Nie możemy odkładać dalszych rozważań na temat regularnych szlaków kontrolowanej imigracji, musimy wspólnie pracować nad korytarzami humanitarnymi i narzędziami, jakie oferuje wspólna polityka wizowa, aby chronić osoby uciekające przed prześladowaniami i wojną, które mają prawo do międzynarodowej ochrony” – podkreślił.

Przewodniczący europarlamentu powiedział również, że dyskryminacja jest niezgodna z wartościami UE. „Dlatego niepokoją nas ostatnie inicjatywy legislacyjne na Węgrzech. Żadna tradycja ani inna tak zwana specyfika kulturowa nie może usprawiedliwiać braku poszanowania godności człowieka” – zaznaczył Sassoli.

Zdaniem szefa PE, każda inicjatywa na rzecz dialogu z Rosją powinna odbywać się na szczeblu UE. „Musimy mówić jednym głosem, inaczej nasza słabość jest ich siłą” – zauważył.  

Przywódcy UE spotkali się w czwartek na dwudniowym szczycie w Brukseli, by rozmawiać o Covid-19, odbudowie gospodarczej, migracji i stosunkach zewnętrznych (w tym z Turcją i Rosją).

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.06.2021, 09:21
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ